9. září 2011 15:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soud rozhodl. Nový tablet od Samsungu v Německu nekoupíte

IFA 2011 - iPad od Applu a tablet Galaxy Tab od Samsungu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy IFA 2011 - iPad od Applu a tablet Galaxy Tab od Samsungu | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA Soud v západoněmeckém Düsseldorfu dnes potvrdil zákaz prodeje nejnovějšího počítačového tabletu od Samsungu v Německu. Uznal námitku amerického konkurenta Apple, že jihokorejská firma okopírovala jeho populární tablet iPad.

Podle agentury DPA nesmí německá divize Samsungu tablety vykazující podobnost s iPady nabízet dokonce v celé Evropě. Jihokorejská společnost oznámila, že se odvolá.

Düsseldorfský soud zakázal prodej tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1 v Německu už ve svém předběžném nálezu z konce srpna. Opatření ale platilo jen do dnešního dne.

Není dostatečně odlišný

Podle předsedající soudkyně se Samsung při konstruování tabletu dostatečně vizuálně neodlišil od produktu Applu. Poukázala přitom na stejné přístroje od firem Asus, Acer a Toshiba, které podle ní dokazují, že je to možné.

Zástupci Samsungu argumentovali studiemi tabletů společnosti, které byly zveřejněny ještě před registrací designových prvků iPadu. Soudkyni však nepřesvědčili.

ČTĚTE TAKÉ:

Jihokorejské mateřské firmě proto zakázala v Německu prodávat tablety, které vykazují podobnosti s konkurenčními zařízeními od Applu, pod něž spadá pravoúhlý formát se zaoblenými rohy a zakulacenou zadní částí. Pro německou dceřinou společnost Samsungu tento zákaz platí celoevropsky.

Podle agentury AP se zákaz ale týká jen prodeje přímo od výrobce. Pokud distributoři získají Galaxy Tab 10.1 odjinud, mohou ho v Německu nabízet.

Německé předběžné opatření původně platilo také ve většině zemí Evropské unie. Kvůli právním nejasnostem ho ale tamní justice později omezila jen na Německo. Jihokorejský výrobce kvůli tomu nemohl představit svou novinku na prestižním berlínském veletrhu elektroniky IFA, který skončil tento týden.

Sporný je i tablet Galaxy Tab 7.7

Z něj po dalším rozhodnutí düsseldorfského soudu musel stáhnout i svůj tablet Galaxy Tab 7.7, vůči němuž má Apple stejné výhrady jako k jeho větší obdobě. Podle DPA se popis soudem zakázaných prvků hodí i na tento model.

Americká společnost tvrdí, že ploché přenosné počítače od Samsungu svým vzhledem porušují registrovaný design iPadů, který si Apple nechal v Evropě patentovat v roce 2004. Právní pře v Německu je jen jednou z řady, kterou oba přední výrobci komunikační a zábavní techniky v rámci konkurenčního boje ve světě vedou.

Apple už dříve Samsung ze stejných důvodů zažaloval v USA, v Austrálii nebo naposledy v Japonsku. Jihokorejská firma odpověděla sérií protižalob. Celkem vedou obě firmy podle DPA v současnosti 19 soudních sporů.

Ty další se týkají i technického vybavení a softwaru tabletů a chytrých mobilních telefonů. Podle expertů to souvisí s nástupem internetového gigantu Google do tohoto odvětví, neboť konkurenti Applu vybavují své přístroje převážně jeho operačním systémem Android.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!