30. srpna 2012 17:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spor ruských oligarchů: soud rozhodne, kdo koho zastrašoval

Soudcovské kladívko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudcovské kladívko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Soud v Londýně má v pátek zhruba po sedmiměsíčním odkladu rozhodnout ve sporu mezi ruskými podnikateli Romanem Abramovičem a Borisem Berezovským. Oba v chaotických 90. letech v postsovětském Rusku společně zbohatli, pak se ale postavili proti sobě.

Spor mezi oběma Rusy patří podle agentury AP k nejsledovanějším obchodním sporům, jakými se britský soud v posledních letech zabýval.

Očekává se, že soudkyně Elizabeth Glosterová přečte hlavní body verdiktu, z něhož bude patrné, který z oligarchů je v letitém právním sporu vítězem.

Zastrašování

Berezovskij, jenž léta žije v dobrovolném exilu ve Velké Británii, Abramoviče obvinil, že jej intrikami a zastrašováním přesvědčil prodat podíl v obří ruské energetické společnosti Sibněfť, a to hluboko pod tržní cenou. Miliardáři se ale přou o více věcí.

Spor mezi Abramovičem (45), který je mimo jiné vlastníkem britského fotbalového klubu Chelsea, a jeho sokem Berezovským (66) fascinuje britská i ruská média. Na světlo se totiž dostávají zákulisní intriky mezi ruskými politickými elitami a lidmi z podnikatelské sféry z dob těsně po pádu Sovětského svazu, tedy od roku 1991 do konce desetiletí, než se stal novým ruským prezidentem Vladimir Putin.

Bezbřehá privatizace

V klíčovém sporu o údajně nevýhodný prodej podílu v Sibněfti Berezovskij Abramoviče obviňuje z vydírání a porušení smluvních závazků. Domáhá se proto odškodného více než tři miliardy liber (asi 95 miliard Kč). Abramovič obvinění odmítá a jeho právník Berezovského obvinil ze lhaní a ze záměrného vymýšlení souvislostí, které se prý nikdy nestaly.

Spor odhaluje bohémský život obou podnikatelů a bezbřehou privatizaci začátku 90. let v Rusku, kterou agentura AP vzhledem k absenci potřebných právních norem a vzhledem k běžnému porušování práva přirovnává k Divokému západu v USA v 19. století.

Berezovskij měl svého času klíčové kontakty na Kreml, později ale u Putina upadl v nemilost. To jej vedlo k tomu, aby Rusko opustil a usídlil se v Británii. Abramoviče teď nazývá svým bývalým přítelem, chráněncem a obchodním partnerem. Oba podnikatelé údajně disponují mnohamiliardovým majetkem, Abramovič ale zřejmě mnohem větším než Berezovskij. List Sunday Times napsal, že hodnota Abramovičova majetku dosahuje kolem 9,5 miliardy liber (asi 300 miliard Kč).

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK SLÉVÁRNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč