3. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soud snížil odškodné, Samsung Applu zaplatí 'jen' 12 miliard

Vlevo Apple iPad, vpravo Samsung Galaxy Tab | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlevo Apple iPad, vpravo Samsung Galaxy Tab | foto: Reuters

SAN JOSÉ Americký federální soud snížil odškodné, které má v pozorně sledovaném patentovém sporu zaplatit jihokorejská společnost Samsung Electronics svému americkému rivalovi Apple. Původně přiznané odškodné 1,05 miliardy dolarů (asi 20,7 miliardy Kč) snížil skoro o polovinu na 599 milionů USD (asi 11,8 miliardy Kč) a zároveň nařídil nový proces.

Původní miliardové odškodné soud Applu přiznal loni v srpnu. Rozhodnutí bylo součástí vleklých sporů, v nichž se obě firmy obviňují, že jedna druhé krade nápady a zneužívá patenty. Spor je považován za klíčový, protože se týká technologie ke smartphonům a počítačovým tabletům. Tedy k přístrojům, které zažívají raketový nárůst obliby.

Z původní částky odškodného tak zůstává v platnosti jen ta část, která souvisí se stížností Applu na 14 různých výrobků Samsungu. Soudkyně Lucy Kohová ale uvedla, že u dalších 14 výrobků Samsungu bylo odškodné stanoveno chybně. Jde o částku 450,5 milionu dolarů, kterou Kohová zrušila a nařídila, aby se vypočetla znovu.

ČTĚTE TAKÉ:

Znamená to, že Apple a Samsung se pravděpodobně znovu potkají u soudu, který bude jejich argumenty posuzovat ještě jednou. Pak rozhodne, zda nechá odškodné ve výši 450,5 milionu dolarů v platnosti, zvýší je, anebo sníží.

Apple původně žádal, aby soud výši odškodného ještě zvýšil. To ale Kohová v pátek odmítla. Do jaké míry byl Apple jednáním Samsungu poškozen, se bude rozhodovat na základě srovnání funkcí a designu 14 různých přístrojů Samsung. Mezi přístroji, které se budou posuzovat, jsou tablety i smartphony, včetně těch z populární řady Galaxy.

Samsung se loni stal největším světovým výrobcem smartphonů. Z první příčky sesadil právě svého amerického rivala Apple. Výsledky hospodaření z posledních čtvrtletí navíc potvrdily, že Samsung náskok na Apple postupně zvyšuje.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz