22. října 2013 14:25, aktualizováno  14:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soud svázal ČEZ ruce, zakázal podpis smlouvy na dostavbu Temelína

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Lidové noviny

PRAHA Energetická firma ČEZ nemůže uzavřít smlouvu s případným vítězem tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Krajský soud v Brně totiž vydal v pondělí na návrh z tendru vyřazené francouzské Arevy předběžné opatření.

Vítěz výběrového řízení za několik set miliard korun zatím dosud vyhlášen nebyl. Po vyřazení Arevy se rozhoduje mezi česko-ruským Konsorciem MIR.1200 a americko-japonskou společností Westinghouse.

"Nutno zdůraznit, že vydané předběžné opatření nijak nepředjímá výsledek řízení ve věci samé," uvedl soudce Petr Pospíšil. Předběžné opatření v minulosti vydával ve stejném případě i antimonopolní úřad. Ten ČEZ nechal dál posuzovat nabídky zbylých dvou účastníků. Na druhou stranu ale firma nemohla uzavřít smlouvu s vítězem.

Vyřazená Areva

ČEZ rozhodl o vyřazení Arevy z tendru loni v říjnu s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce. Podrobnosti ale firma nezveřejnila. Areva se proti svému vyloučení u ÚOHS opakovaně neúspěšně bránila.

Stejná situace panuje i nyní. Pospíšil v úterý potvrdil, že soud vydal předběžné opatření stejného rozsahu, jaké vydal už dříve ÚOHS. Podle dřívějších informací Areva s podáním žaloby požadovala pozastavení zadávacího řízení, popřípadě uložení zákazu zadavateli uzavřít v tendru smlouvu s vybranou firmou.

Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. Stavba by měla být dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let.

Lidovky.cz, ČTK