Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soud uznal argumenty Sazky, zrušil rozhodnutí o ustavení správce

Sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka | foto: Reuters

PRAHA Vrchní soud v Praze zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze o ustanovení předběžného insolvenčního správce v loterijní společnosti Sazka. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku.

Sazka je podle svého vyjádření ráda, že Vrchní soud uznal její argumenty a věří, že stejným způsobem se postaví i k její žádosti ohledně předběžného opatření na omezení nakládání s majetkem. Sazka je od ledna v insolvenčním řízení.

Tento krok Vrchního soudu ale podle serveru Aktuálně.cz automaticky neznamená, že kroky, které až dosud učinil předběžný správce Josef Cupka, neplatí. Cupka například prosadil, aby pouze s jeho souhlasem mohla Sazka dělat jakékoliv operace nad půl milionu korun.

O návrhu na zrušení tohoto kroku, proti kterému se Sazka také odvolala, však dosud Vrchní soud nerozhodl. "Víme o tom, naši právníci nyní situaci zkoumají," uvedl pro server mluvčí Sazky Jan Tuna.

Mobily si přes terminály nenabijete

Mobilní operátoři 02 Telefónica, Vodafone a T-Mobile pozastaví během dneška dobíjení předplacených karet přes terminály loterijní společnosti Sazka.

Stejně tak bude ode dnešní půlnoci na terminálech Sazky pozastavena možnost placení složenek za služby společností ČEZ, Veolia Voda a České podnikatelské pojišťovny.

Cupka pozastavení dobíjení kuponu mobilních operátorů dnes odsouhlasil. "S ukončením loterijní činnosti Sazky jsem nesouhlasil, protože to by byla její smrt. Dobíjení kuponů ale není její hlavní činnost. Sazka za tuto činnost bere provizi, ale peníze za dobíjení si nechávala, čímž jí dále narůstal dluh vůči věřitelům. Nebylo tedy jiné řešení, než toto ukončit," řekl Cupka.

Sazka by měla insolvenční návrh podat sama na sebe

Vedení Sazky má již delší dobu připravené návrhy smluv o úvěru a o spolupráci, které situaci společnosti komplexně řeší, přinášejí všechny potřebné prostředky a ukončují insolvenční řízení, uvedl mluvčí společnosti Jan Tuna.

Míní tím smlouvu se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest. Na jejich základě má dostat Sazka úvěr přibližně 2,5 miliardy korun, který má být zajištěn jejím majetkem. Cupkovi se ale návrh nelíbil a navrhl proto omezit nakládání Sazky s jejím majetkem, což Městský soud schválil. Postup Sazky byl podle Cupky "v příkrém rozporu" s ustanovením insolvenčního zákona.

Sazka v pondělí požádala Cupku o dočasné pozastavení provozování loterií. Cupka s tím nesouhlasí a soudí, že Sazka by měla sama na sebe podat dlužnický insolvenční návrh.

Pokračování v dubnu

Soud vyhověl 9. března žádosti předběžného insolvenčního správce Sazky, aby vedení loterijní firmy mohlo nakládat s majetkem ve vymezených oblastech jen s jeho souhlasem. Opatření se týká například uzavírání smluv nad 500 000 korun, nemovitého majetku Sazky včetně převodů či pronájmů, předmětů duševního a průmyslového vlastnictví, podílů v jiných společnostech nebo zahájení soudních a jiných sporů.

Sazka čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG podnikatele Karla Komárka, druhý podnikatel Radovan Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky. Oba navrhovatelé se zároveň o Sazku ucházejí.

Třetím zájemcem jsou společnosti Penta a E-Invest. Zahájení jednání o insolvenčním návrhu na Sazku Městský soud v Praze stanovil začátkem března na 21. dubna.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR LAKOVNY (28 - 33.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 33 000 Kč