1. května 2015 20:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rekordní pokuta 220 miliard. Soud nařídil francouzské bance zaplatit

Francouzská banka BNP Paribas musí zaplatit pokutu devět miliard dolarů,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská banka BNP Paribas musí zaplatit pokutu devět miliard dolarů,... | foto: bnpparibas.cz

NEW YORK Americký soud oficiálně nařídil francouzské bance BNP Paribas zaplatit rekordní pokutu devět miliard dolarů (220 miliard korun) v rámci urovnání obvinění z porušování amerických sankcí. Banka se na této pokutě dohodla již v loňském roce.

BNP se na konci loňského června přiznala, že porušila obchodní sankce Spojených států zajišťováním finančních transakcí pro klienty ze Súdánu, Kuby a Íránu. Právní zástupce banky Georges Dirani v pátek soudu řekl, že BNP přijímá „plnou zodpovědnost za své chování“. Banka již podle agentury AFP velkou část pokuty uhradila.

Nejnižší zisk za 15 let

Čistý zisk BNP se loni kvůli pokutě propadl na pouhých 157 milionů eur (4,3 miliardy Kč) ze 4,8 miliardy eur v předchozím roce. Společnost tak vykázala nejnižší zisk od svého vzniku v roce 2000, kdy došlo ke spojení bank BNP a Paribas.

Ve čtvrtek banka oznámila, že v letošním prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 17,5 procenta na 1,65 miliardy eur (45 miliard korun). Překonala tak očekávání analytiků, kteří čtvrtletní zisk podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 1,46 miliardy eur.

Lidovky.cz, ČTK