26. dubna 2018 12:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soud zamítl v daňové kauze ČKD Praha DIZ všechny návrhy na vazbu

Petr Speychal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Speychal | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Lidé obvinění v daňové kauze kolem firmy ČKD Praha DIZ budou stíháni na svobodě. Obvodní soud pro Prahu 9 zamítl všech pět návrhů státní zástupkyně na uvalení vazby. Bez dalších podrobností to ve čtvrtek oznámil mluvčí soudu Lukáš Bernat.

Skupina 22 lidí čelí stíhání ze zkrácení daní nejméně o 850 milionů korun, z praní špinavých peněz a z účasti na organizované zločinecké skupině.

Dvě soudkyně rozhodovaly o návrzích na vazbu od středečního odpoledne. Jako prvního pustil soud na svobodu miliardáře Petra Speychala, někdejšího majitele firmy ČKD Praha DIZ. Jména dalších obviněných, kterým hrozil pobyt ve vazební cele, soud ani státní zastupitelství neuvedly.

Obávali se, že se Speychal bude skrývat

U Speychala se státní zastupitelství obávalo toho, že se bude skrývat před trestním řízením nebo že bude ovlivňovat svědky. Lze předpokládat, že vazební návrhy u ostatních obviněných byly odůvodněny obdobně.

Speychalův právník Josef Monsport ve středu podotkl, že kauza se prověřuje už mnoho let a k ovlivňování svědků ani k útěku nedošlo. Obvodní soud prý podle něj také „vyjádřil jistou pochybnost o konstrukci obvinění“.

Lidem, kteří jsou trestně stíháni od úterka, hrozí pět až deset let vězení. Podnikatele Speychala zadržela policie v souvislosti s údajným krácením daní a vydáváním fiktivních faktur už v roce 2014. Po podání vysvětlení byl ale propuštěn bez obvinění. O dva roky později provedli protikorupční policisté razii přímo v sídle ČKD Praha DIZ, ani tehdy nikoho neobvinili.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!