2. března 2009 13:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soud zkoumá, zda ředitel ČEZu zneužil informace

Alan Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alan Svoboda | foto: ČTK

PRAHA Pražský městský soud začal projednávat případ obchodního ředitele společnosti ČEZ Alana Svobody. Podle obžaloby Svoboda v roce 2005 využil důvěrné informace elektreránské firmy a vydělal na obchodech s akciemi svého zaměstnavatele 1,6 milionu korun. Za zneužívání informací v obchodním styku hrozí šestatřicetiletému Svobodovi dva až osm let vězení.

Svoboda včera před soudem připustil, že během jara 2005 opravdu nakoupil akcie ČEZu a v červnu téhož roku je se ziskem prodal. Jakoukoliv vinu ale popřel: "Odmítám nařčení obžaloby a prohlašuji, že jsem nevinný." Nákup akcií ČEZu mu podle jeho slov doporučil privátní investiční bankéř, který vycházel z veřejně dostupných informací. "Nárůst akcií byl v souladu s předpověďmi analytiků," dodal vzápětí s tím, že růst byl "dlouhodobý, postupný a předpokládaný".

Státní zástupce Drahomír Dráb je ale přesvědčen o opaku a Svoboda se podle něj řídil "veřejně nepřístupnými informacemi". Dopředu prý znal třeba výsledky hospodaření ČEZu nebo výši vyplácené dividendy.

První várku akcií v ceně tři miliony korun si Svoboda pořídil v dubnu 2005, ještě tři dny před zveřejněním výsledků ČEZu. Bezprostředně po zveřejnění výsledků hodnota akcii nevzrostla - dokonce poněkud poklesla. Svoboda přesto přikoupil další akcie za 3,6 milionu korun. Celý balík pak prodal 17. června a na růstu akcií vydělal 1,6 milionu korun.

Svoboda tvrdí, že se akcií zbavil jen proto, že se mu "naskytla příležitost koupit nemovitost, ve které bydlel". Jinak by si prý akcie ponechal jako dlouhodobou investici. Také ČEZ za svým obchodním ředitelem stojí.

Zneužívání informací v obchodním styku je poměrně "vzácný" trestný čin, když ze statistik ministerstva spravedlnosti plyne, že například v roce 2007 bylo za něj stíháno 46 osob. Trest stihl jen 14 "hříšníků" a do vězení šli pouze čtyři z nich.

Proces bude pokračovat v polovině března.