Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soudce poslal na Hušákovy spojence ochranku. Rušili jednání

Přezkumné jednání o pohledávkách přihlášených do insolvenčního řízení s loterijní společností Sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přezkumné jednání o pohledávkách přihlášených do insolvenčního řízení s loterijní společností Sazka | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA V Národním domě na pražských Vinohradech proběhlo přezkumné jednání o pohledávkách přihlášených do insolvenčního řízení s loterijní společností Sazka. Následovat měla schůze věřitelů. Městský soud ji však odročil na pátek 09:00. Dosud soud přezkoumal pohledávky nad 300.000 Kč. Nižší pohledávky, kterých je většina, teprve soud projedná.

Hned na začátku přezkumu se někteří účastníci pokusili jednání zpochybnit. Argumentovali tím, že 15 dní před přezkumným jednáním nebyly zveřejněny všechny pohledávky za Sazkou. Na místě se sál plní pomalu - obsazena je zhruba čtvrtina míst z 350.Poté se však naplno rozhořela bitva mezi insolvenčním správcem Josefem Cupkou a právníky hájícími zájmy Aleše Hušáka a E-Investu Martina Ulčáka. Ti nevybíravým způsobem narušovali jednání a zpochybňovali pohledávky, které Cupka uznal.

Soudce Jaromír Harmach je musel hlasitě upozorňovat, že slovo na jednání má jen dlužník a správce, nikoliv zástupci věřitelů. V jednu chvíli na ně dokonce musel přivolat ochranku, jejíž příchod mladé právníky posadil zpět na židle.

Přezkumné jednání o pohledávkách přihlášených do insolvenčního řízení s loterijní společností Sazka

Soudce zatím postupoval i kvůli zmíněným obstrukcím velmi pomalu. Nejprve projednával pohledávky nad 300 tisíc korun, teprve poté přistoupil k těm nižší, které v uplynulých týdnech u soudu přihlašovali zejména trafikanti.

Okolo desáté hodiny se projednalo teprve prvních 25 pohledávek. Podle informací, které zveřejňuje skupina PPF na Twitteru, Sazka popírá i pohledávky, které vznikly ze směnek. "Přezkum nyní probíhá
klidně," uvedla PPF na internetu.

Schůze věřitelů
Po přezkumu se měla uskutečnit schůze věřitelů, která se buď dohodne na reorganizaci společnosti, nebo ji pošle do konkurzu. Sazka ve středu požádala insolvenčního správce Josefa Cupku o okamžitý souhlas se zastavením veškeré loterijní činnosti do doby, než se firmě podaří získat peníze na další činnost.

Vše o kauze Sazka

Cupka popřel pohledávky za Sazkou ve výši 17,154 miliardy korun a jako nesporné uznal pohledávky za zhruba 15 miliard Kč. Městský soud v Praze zaevidoval 2075 věřitelů s pohledávkami za 41,1 miliardy Kč.

Přezkumné jednání o pohledávkách přihlášených do insolvenčního řízení s loterijní společností Sazka

Soud odmítl mimo jiné osmimiliardovou pohledávku od Občanského sdružení Zelený ostrov (OSZO), dvě další totožné pohledávky již dříve popřel Cupka. Při první schůzi věřitelů bude mít největší slovo věřitel s největším procentem pohledávek.

Čtěte také:

Podnikatelé Petr Kellner a Karel Komárek v úterý jménem svých skupin PPF a KKCG zaslali akcionářům a členům představenstva Sazky dopis, v němž naposledy předložili společnou nabídku na záchranu firmy. Pokud akcionáři Sazky návrh nepřijmou, PPF a KKCG budou na dnešní schůzi věřitelů prosazovat konkurz Sazky.

Přezkumné jednání o pohledávkách přihlášených do insolvenčního řízení s loterijní společností Sazka

Šéf Sazky Aleš Hušák však upozornil, že konkurz znamená okamžité ukončení loterijní činnosti Sazky. "Loterijní licenci totiž nelze převést na jinou osobu, tedy nelze společnost pronajmout a loterijní zákon ani neumožňuje insolvenčnímu správci provozovat loterijní činnost," dodal.

Kauza Sazka

Sazka se do insolvence dostala kvůli problémům se splácením výstavby O2 areny. Vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Jejími akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu.

Největší podíl, 67,98 procenta, drží Český svaz tělesné výchovy. Ze zisku má podporovat sport a tělovýchovu, ještě v roce 2003 akcionářům vyplatila přes miliardu.

, , ,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...