8. září 2011 12:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soukromé vojáky si lze pronajmout už i v Česku

Rakouský voják na Bahnech 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouský voják na Bahnech 2011. | foto: ČTK

PRAHA V Česku se rozjíždí byznys se službami takzvaných soukromých armád, tedy bezpečnostních agentur, které působí i ve válečných oblastech.

Podle informací týdeníku Ekonom se na tom podílí Česká bezpečnostní akademie (ČBA), která získala zakázku na ochranu podnikatelů v Afghánistánu. Jde přitom údajně o vůbec první kontrakty, které nějaká česká bezpečnostní agentura získala v zemi jako Afghánistán.

Mezi pracovníky ČBA, která může podle jednatele Jiřího Lenze nabídnout služby 25 ozbrojenců, jsou bývalí vojáci a příslušníci policejních zásahových jednotek. "Máme ale mezi sebou i dva veterány francouzské cizinecké legie," uvedl Lenz, který dříve pracoval na policejním Útvaru pro ochranu osobních činitelů a působil i jako bodyguard bývalého premiéra Stanislava Grosse.

Češi v Kábulu

ČBA v červenci zajišťovala ostrahu dvou manažerů z konzultantské firmy Star a České středoasijské obchodní komory při jejich několikadenní cestě do Kábulu. Od října má v Kábulu zajišťovat stálou ostrahu nové obchodní kanceláře, kterou tam chce Star spolu se Středoasijskou komorou otevřít.


"V Kábulu zůstanou tři naši pracovníci, kteří budou permanentně zabezpečovat ochranu budovy nebo doprovod při cestách z letiště. Podle toho, jak tam začnou jezdit jednotlivé skupiny podnikatelů, se bude počet našich ochránců zvyšovat," doplnil Lenz.

Soukromí vojáci se od klasických pracovníků bezpečnostních firem liší tím, že nehlídají supermarkety, ale vyjíždějí do válečných oblastí, aby tam plnili mnohdy úkoly, které dříve příslušely jen armádě, napsal Ekonom.

Podle něj tomu odpovídá i jejich výcvik a výzbroj. Samozřejmostí jsou například samopaly, které si ale kvůli různým právním omezením většinou pořizují až na místě. Rozdíl je i v cenách jejich služeb. Měsíční "pronájem" jednoho z ozbrojenců ČBA vyjde podle jejího jednatele na přibližně 10.000 dolarů (zhruba 180.000 korun).

Do budoucna by podle expertů mohly služby těchto soukromých armád využívat i bezpečnostní složky státu. Například zástupci české armády ale tvrdí, že o podobné služby nestojí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!