27. ledna 2012 11:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soukromí věřitelé odepíší 70 % dluhu Řecka

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

FRANKFURT Soukromí věřitelé Řecka jsou připraveni této zemi odpustit až 70 procent dluhu. Televizi N-TV to řekl šéf největší německé banky Deutsche Bank Josef Ackermann.

Ten patří k hlavním zástupcům Ústavu pro mezinárodní finance (IIF), který s řeckými činiteli o seškrtání dluhu jedná v Aténách. Dohoda se soukromými věřiteli je klíčovou součástí záchrany Řecka.

ČTĚTE VÍCE:

"Dali jsme na stůl opravdu atraktivní nabídku," uvedl Ackermann. Ústav IIF je pověřen koordinací nabídky soukromých investorů, což jsou především banky a pojišťovny. "To znamená, že jsme srozuměni s tím, že budeme mít ztrátu skoro 70 procent. Musíme k tomu přispět všichni," dodal Ackermann v rozhovoru, z něhož cituje agentura Reuters.

Za IIF vede jednání v Aténách ředitel IIF Charles Dallara. Věřitelé byli dosud ochotni odepsat jen asi 50 procent řeckého dluhu, činitelé v eurozóně ale nabídku označili za nedostatečnou a vyzvali obě strany, aby v jednání pokračovaly. O seškrtání dluhu se jedná v rámci nabídky soukromých investorů označované jako Private Sector Initiative (PSI).

Státní dluh Řecka přesahuje 350 miliard eur (asi 8,8 bilionu Kč), z toho na soukromé věřitele připadá kolem 200 miliard eur. Původní představa bank byla taková, že Řecku odpustí kolem 100 miliard eur. Ochota seškrtat dluh výrazněji svědčí o tom, že banky přijmou u nových dluhopisů o trochu nižší úrok, než si původně představovaly.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.