6. března 2012 7:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soumrak malých stavařů je tu. Obři už si nevybírají

Stavebnictví | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavebnictví | foto: Shutterstock

PRAHA Konkurenční boj mezi stavebními firmami přituhuje. Velcí hráči jdou i do drobnějších zakázek a vytlačují ty malé. Ti nejmenší krachují nebo jim krach hrozí. Lépe jsou na tom specializované nebo řemeslně zaměřené společnosti.

Lubor Chválek, ředitel firmy OSA - INVEST, která staví domy, průmyslové stavby i silnice, má dilema. Musí se kvůli padesátiprocentnímu poklesu tržeb zbavit části svých zaměstnanců.

Jenomže... „Máme třicet lidí, chci jejich počet snížit na polovinu, ale neumím se jich dle zákona zbavit, protože nemám na odstupné,“ krčí rameny Lubor Chválek.

Menší stavaři si stěžují nejen na to, že se velké firmy nyní tlačí i do drobných zakázek, ale že sráží cenu pod únosnou mez podnikání s tím, že rozdíl doženou na subdodavatelích nebo na jiných větších (státních) zakázkách.

ČTĚTE TAKÉ:

Velké společnosti to potvrzují, ale prý jim nic jiného nezbývá. „Před recesí jsme nechodili do zakázek pod sto milionů, nyní žádný limit nemáme. Vezmeme klidně zakázku i za tři miliony,“ řekl LN generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát. Díky tomu se jeho firmě daří udržet obraty.
„Loňské výsledky jsou srovnatelné s výsledky předchozích let,“ dodává.
Jde však o lavinový efekt, na který doplatí ti nejmenší. Spousta malých firem nyní zvažuje, zda budou pokračovat, nebo podnik zlikvidují.

Největší problémy mají firmy v kategorii do dvaceti zaměstnanců. „Ty půjdou do likvidace. Dnes je byznys pro malé firmy, zejména v pozemním stavitelství, naprosto neproduktivní,“ potvrzuje šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Faktury zapadají prachem

Stavařům komplikuje život i neustále se prodlužující doba splatnosti faktur. Nejhorší platební morálku má přitom podle nich stát. „Už i státní organizace - města, kraje, státní úřady - mají v soutěžích nastavenou většinou splatnost minimálně 60 až 90 dnů, přitom mzdy a odvody za zaměstnance, DPH a podobně musíte odvést do 25. následujícího měsíce,“ říká jednatel společnosti Stavitelství Kladno Karel Hataš a dodává, že na toto překlenovací období si firmy musí půjčit u banky. Ochota bankovních domů ke kontokorentu a k provoznímu financování je však dnes hodně malá.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS


Problémy se splatností se nevyhýbají ani velkým hráčům. Například lídrovi tuzemského trhu společnosti Skanska se loni propadl čistý zisk meziročně o 93 procent na 67 milionů korun a tržby klesly o 19 procent na 19,5 miliardy korun. „Výsledek je dán zejména nutností sanovat problémy z minulosti. Podílí se na něm ale i celková krize stavebnictví,“ komentoval výsledky ředitel Skansky Dan Ťok.

I velké firmy tak může postihnout krach. Letos v lednu to potkalo například společnost Eiffage Construction (bývalý Tchas), která sama sebe poslala do insolvence.

Na specializaci záleží

Ne všem malým firmám se ale daří zle. Záleží na jejich specializaci a na konkurenci v regionu. „Naše firma má práci na celý rok zajištěnou,“ pochvaluje si Oldřich Šebek, jednatel firmy Atrium, která staví montované rodinné domy. Zároveň však připouští, že v roce 2013 a následujících letech se poptávka po rodinných domech výrazně sníží, zejména kvůli zvýšení DPH.

INFOGRAFIKA:

sta

Propouštět nemusela ani firma Kers, která se mimo jiné specializuje na výstavbu lanových drah a lyžařských vleků, a výrobce stavebních tmelů a lepidel Sika dokonce řady svých pracovníků zdvojnásobil. Na nedostatek zakázek si nestěžuje ani společnost Zahradní a parková, která projektuje a realizuje zahrady.

Podle Matyáše má výhodu přidružená stavební výroba, která zahrnuje například kovové konstrukce, obklady, izolace nebo krytiny. Takové firmy se snáze přizpůsobí, popřípadě si výkony doplní rekonstrukcemi. Na lepší časy se ve stavebnictví ale rozhodně neblýská. Podle průzkumu společnosti CEEC Research mezi šéfy stavebních firem klesne letos meziročně o dalších 9,2 procenta. Na vině jsou zejména přiškrcené veřejné výdaje.

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz