15. listopadu 2011 13:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soumrak větrníků? Letos přibudou jen čtyři nové

Nový pohled na Šumavu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový pohled na Šumavu? | foto: Shutterstock

PRAHA Zatímco v jiných evropských zemích se počet dokončených větrných elektráren každým rokem zvyšuje, Česko jde proti proudu. Podle odhadu České společnosti pro větrnou energii (ČSVE) letos zahájí provoz zřejmě jen čtyři nové větrné turbíny.

Dvě z nich rozšíří stávající větrný park nedaleko obce Krásná u Aše. Jedna větrná elektrárna bude spuštěna u Rozstání na Drahanské vrchovině a poslední u Horní Řasnice ve Frýdlantském výběžku.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozsah dokončených větrných elektráren se měří jejich instalovaným výkonem. Očekávaný letošní výsledek okolo osmi megawattů představuje nejnižší číslo od roku 2005, kdy vstoupil v platnost vstřícný zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Vstřícný byl k větrné energetice také Národní akční plán pro obnovitelné zdroje, který loni v srpnu schválila vláda. Ten zavazuje Česko do roku 2020 vyrábět 13 procent energie z obnovitelných zdrojů. U větrných elektráren plán předpokládá, že v tomto termínu budou v tuzemsku fungovat zdroje o výkonu 743 MW, což představuje průměrný růst instalovaného výkonu 50 MW ročně.

Nově dokončené větrné elektrárny v Česku

rok     výkon (megawattů)

2005  16

2006  26

2007  62

2008  32

2009  44

2010  23

2011   8

V současnosti činí v ČR celkový instalovaný výkon větrných elektráren asi 216 MW. Stagnace nastala v letošním roce kvůli změně systému ve výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů a zpřísnění podmínek pro připojení nových zdrojů. Výkupní ceny pro elektřiny z větrných elektráren pro příští rok činí 2230 Kč/MWh a neliší se tak od letoška.

Podle předsedy ČSVE Michala Janečka však výstavbu větrníků blokují zejména kraje a stavební úřady, vymlouvající se na narušení krajinného rázu.

Revize plánu je nutná

Místopředseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Blahoslav Němeček upozornil, že Národní akční plán bude nutné v kontextu aktuálního rozvoje obnovitelných zdrojů přepracovat. Zatímco u větrných elektráren se za současného vývoje nepřepokládá naplnění plánu, u fotovoltaických zdrojů je již kapacita naplněna na roky dopředu.

"Ve výrobě z větrných elektráren letos budeme na stejné úrovni jako loni," uvedl Janeček. Loni elektrárny z větru vyrobily asi 335 GWh, což není ani jedno procento z celkové výroby elektřiny. "Není tu pro větrné elektrárny žádná politická podpora a neexistuje snaha o naplnění Národního akčního plánu," dodal Janeček.

Podle něj by měl stát také zjednodušit povolovací procesy při stavbách větrných zdrojů. "V Česku vyrábíme z větru desetkrát méně energie, než je průměr Evropské unie," podotkl.

Nejvíce instalovaného výkonu větrných elektráren má v současnosti Ústecký kraj, značný potenciál pro další kapacity existuje podle Janečka například v Olomouckém či Karlovarském kraji.

David Tramba, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ ŘÍDÍCÍCH JEDNOTEK C/C++

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 45 000 - 75 000 Kč