9. února 2009 18:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soustřeďme se na úvěry, píší Merkelová a Sarzkozy

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouský prezident Nicolas Sarkozy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová a francouský prezident Nicolas Sarkozy. | foto: AFP

PAŘÍŽ/BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyzvali členské země Evropské unie, aby věnovaly pozornost obnově fungování úvěrových trhů. Podle nich je to klíčové, pokud má evropská ekonomika nynější problémy co nejdříve překonat. Píše se to v dopise, který státníci zaslali českému předsednictví v EU.

"Obnova dostupnosti úvěrů musí být naší hlavní prioritou. Revize hodnoty aktiv je důležitým faktorem, který přispívá ke ztrátě důvěry v bankovní systém. Řešení se může lišit stát od státu, ale jak bylo dohodnuto v říjnu, pokyny a pravidla musíme schvalovat společně, abychom zajistili, že jednotný trh bude dobře fungovat," stojí v dopise.

Evropská unie loni v říjnu přijala společný akční plán pro finanční trhy a v prosinci podobný plán pro hospodářské oživení. Podle Merkelové a Sarkozyho je ale nutné v úsilí pokračovat, aby měla unie z již dohodnutých opatření co největší prospěch.

Dopis navrhuje, aby se šéfové států a vlád členských zemí Evropské unie ještě do konce února neformálně sešli v Bruselu a vyhodnotili situaci. Premiér Mirek Topolánek dnes za české předsednictví EU úmysl svolat neformální summit EU oznámil.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)