8. července 2016 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sovy od České pošty jsou druhou nejkrásnější známkou světa. Podívejte se

Sýc rousný s mláďaty. Jedna ze známek tvořící aršík Evropské sovy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sýc rousný s mláďaty. Jedna ze známek tvořící aršík Evropské sovy. | foto: Česká pošta

PRAHA Druhou nejkrásnější známkou světa za rok 2015 je aršík Evropské sovy od České pošty, který získal stříbro v prestižní soutěži Grand Prix de l’Exposition WIPA 2015 ve Vídni. Soutěž vyhrála kosočtvercová švýcarská známka s vyobrazenou broží.

Do prestižní soutěže spojené se světovou výstavou WIPA mohly poštovní správy přihlásit vždy maximálně jeden exemplář. V roce 2012 Česká pošta soutěž vyhrála s písmenovou známkou „Poštovní muzeum“.

Výtvarníci letos oceněného aršíku jsou Libuše a Jaromír Knotkovi a rytec Martin Srb. Aršík je tištěný ocelotiskem z ploché desky v černé barvě kombinovaný vícebarevným ofsetem. Vyšel loni v září a je stále v prodeji.

Aršík Evropské sovy od České pošty, druhá nejkrásnější známka světa za rok 2015.
Výr velký. Jedna ze známek tvořící aršík Evropské sovy.

V Evropě se vyskytuje třináct původních druhů sov a všechny jsou na aršíku vyobrazeny. Sovy patří k nejzajímavější skupině v ptačí říši. Jejich atraktivita a zájem o ně je zřejmě dána skrytým, převážně nočním způsobem života. Dříve byly řazeny mezi dravé ptáky s noční aktivitou, později z nich badatelé na základě anatomické stavby těla vytvořili samostatný řád.

Česká pošta ročně vydá asi 35 až 45 nových známek, z nichž některé jsou vydány v soutisku v podobě aršíku či výplatního známkového sešitku. U aršíků se náklad pohybuje mezi 50.000 a 60.000 kusů, u malých tiskových listů je to 100.000 až 270.000 známek. Nejvyšší náklad je u výplatních známek, kde se pohybuje od čtyř milionů výše.

ČTK