Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spalovna v Karviné dostala od ministerstva zelenou, aktivisté neuspěli

Továrna na Ostravsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Továrna na Ostravsku | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo životní prostředí vedené Rút Bízkovou odsouhlasilo investici společnosti KIC Odpady do výstavby spalovny odpadů v areálu bývalého dolu Barbora u Karviné. Po roce a čtvrt tak skončil proces posuzování dopadů záměru na životní prostředí s kladným výsledkem pro spalovnu.

Úředníci ministerstva svůj souhlas podmínili splněním řady podmínek. Spalovna bude muset odpovídat platným evropským pravidlům na instalaci nejlepších dostupných technologií. Další podmínkou je, že spaliny musí být vyvedeny do komína o výšce 120 metrů.

Spalovna za 5 miliard

Projekt krajské spalovny byl zahájen v roce 2005 podepsáním memoranda o spolupráci mezi Moravskoslezským krajem a pěti městy - Ostravou, Opavou, Karvinou, Havířovem a Frýdkem-Místkem. Kraj a pětice měst následně upsaly akcie společnosti KIC Odpady. Výstavba zařízení má vyjít na zhruba pět miliard korun, uvedení do provozu je reálné v roce 2015. Akcionáři doufají v to, že část nákladů na výstavbu uhradí díky dotaci z evropských fondů.

Po zahájení provozu spalovny má též následovat omezení provozu Teplárny Karviná nebo Teplárny ČSA tak, aby ve výsledku objem emisí na Karvinsku klesl. Ministerstvo tím splnilo požadavky, které v průběhu řízení vzneslo vedení města Karviná.

Další účastníci, jako například Hnutí Duha, sdružení Arnika a obec Stonava, požadovali úplné zablokování projektu. Se svými argumenty však nakonec ministerské úředníky nepřesvědčili.

Podle předložené dokumentace by spalovna měla zpracovat nejvýše 192 tisíc tun komunálního odpadu za rok. Ve hře jsou zatím dvě varianty. První počítá s vyšší výrobou elektřiny, druhá naopak upřednostňuje výrobu tepla.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....