13. dubna 2011 9:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spalovny místo skládek? Vyhrají ti nejrychlejší

Spalovna v pražských Malešicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spalovna v pražských Malešicích. | foto: Lidové noviny

PRAHA Závod s časem vedou města a kraje, které se rozhodly řešit potíže s hromadícím se komunálním odpadem výstavbou spaloven. Bez dotace se spalovny nevyplatí ani po započtení výnosů z prodeje vyrobené elektřiny a tepla.

Evropská unie by ze svých fondů mohla vyplatit stamiliony korun, požaduje však dokončení výstavby spaloven do konce roku 2015. Dodržet tento termín je však stále těžší.

Šanci stihnout výstavbu spalovny včas mají v Plzni, Mostě a Karviné. Všechny tři projekty však narážejí na odpor občanských sdružení a ekologických organizací. Například v Plzni odpůrce stavby rozlítilo, že krajský úřad spalovnu odsouhlasil ve zkráceném řízení. Plzeňská teplárenská proto nabídla dosud nevídaný vstřícný krok – nechá ekologické dopady zařízení v Chotíkově posoudit ještě jednou.

Bursík spalovny nepodporoval
Ministerstvo životního prostředí za éry Martina Bursíka odmítalo spalovny podporovat. V posledních dvou letech se úřad naopak snaží vyjít zájemcům o energetické využití odpadů vstříc.

Firmy připravující výstavbu spaloven si však stěžují na složitý a zbyrokratizovaný proces vedoucí k získání dotace. "Poslali nám 72 stran připomínek," zmínil člen představenstva firmy KIC Odpady Tadeáš Ochodek.