1. července 2016 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Španělská policie vtrhla do Googlu kvůli daním. S nimi má firma problém i jinde

Google – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google – ilustrační foto. | foto: Reuters

MADRID Španělské úřady ve čtvrtek v rámci daňového vyšetřování provedly razii v madridských kancelářích americké internetové společnosti Google. Soud v Madridu uvedl, že vstup inspektorů do kanceláří povolil na základě žádosti daňového úřadu.

Zástupci firmy podle řekli, že firma ve Španělsku postupuje v souladu s tamními zákony, stejně jako ve všech ostatních zemích, kde působí. Dodala, že s úřady spolupracuje, aby vyjasnila všechny otázky.

Koncem května francouzská policie v rámci vyšetřování daňových podvodů a praní špinavých peněz provedla razii v kancelářích Googlu v Paříži. Zdroj z ministerstva financí v únoru řekl, že Francie po Googlu žádá doplatit na daních 1,6 miliardy eur.

Google má kvůli daním potíže i v dalších evropských zemích. V lednu se například dohodl s britskou vládou, že doplatí na daních 130 milionů liber. Předcházela tomu kontrola účetnictví, kterou v Googlu provedly britské daňové úřady.

Francie, Británie i další státy si už delší dobu stěžují na daňové praktiky velkých internetových firem, zejména pak na to, že tyto podniky přesouvají zisky do zemí s nižší daňovou zátěží.

ČTK