16. prosince 2013 20:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Španělské banky i přes ozdravování nadále čelí rizikům

Peníze a zdraví, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze a zdraví, ilustrační foto | foto: Shutterstock

MADRID Španělsko již při ozdravování svého bankovního sektoru překonalo největší problémy, tamní banky jsou však nadále vystaveny značným rizikům. Uvedli to ve své zprávě mezinárodní věřitelé, tedy Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond.

Španělsko dostalo v rámci mezinárodního úvěrového programu k dispozici 41,3 miliardy eur (1,1 bilionu Kč) na ozdravení problémových bank. Program by měl vypršet 23. ledna, napsaly agentury Reuters a DPA.

Věřitelé ve své poslední revizi programu uvedli, že španělský finanční trh se stabilizoval a likvidita bank se zlepšila. Varovali však, že ziskovost bank zůstane v příštích letech pod tlakem kvůli pokračujícímu poklesu objemu úvěrů a cen domů.

Evropská komise upozornila, že na bankovní sektor má nadále negativní dopad celková hospodářská situace, ačkoli se již španělská ekonomika pomalu vymaňuje z recese. MMF vyzval Španělsko, aby pokračovalo v procesu hospodářských reforem.

Španělská ekonomika klesala nebo stagnovala každý rok od kolapsu realitního sektoru v roce 2008. Její výkon od té doby celkově klesl zhruba o 7,5 procenta. V recesi ekonomika strávila většinu z posledních čtyř let, naposledy se do ní dostala na začátku roku 2011. V letošním třetím čtvrtletí se z recese vymanila, její růst však činil pouze 0,1 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)