13. července 2012 14:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Španělské banky si v červnu půjčily rekordních 365 miliard eur

Španělské euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělské euro | foto: ČTK

MADRID Potvrzují se obavy, že španělské banky de facto nemají přístup k financování na mezibankovním trhu. V červnu si od Evropské centrální banky vypůjčily rekordních 365 miliard eur (asi 9,3 bilionu korun). Ukazují to data, která zveřejnila španělská centrální banka.

O měsíc dříve, tedy v květnu, si banky od ECB vypůjčily 324,6 miliardy eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Španělské banky si teď od ECB půjčují zdaleka nejvíce, banky z jiných zemí eurozóny tak velké požadavky na ECB zpravidla nemají.

Krize se vrátila

Situace na mezibankovním trhu se zhoršila s tím, jak se vrátily některé aspekty finanční krize. Banky mají strach půjčovat peníze jiným finančním ústavům, neboť se obávají rizika u protistrany. Jinými slovy se obávají, že by peníze nemusely dostat zpět.

Za normálních okolností si banky mezi sebou půjčují zcela běžně. Je to součástí jejich denní praxe, úložky na jeden den či přes noc jsou nedílnou součástí podnikání většiny bank. Nedůvěra mezi bankami se začala objevovat až v reakci na úvěrovou krizi v roce 2008, nyní se nedůvěra vrací.

Španělsko v červnu požádalo eurozónu o možnost čerpat až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu Kč). Peníze chce využít právě na pomoc bankám. Madrid ale přesnou výši čerpání ještě nesdělil, avizoval však, že bude potřebovat asi méně.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.