17. listopadu 2011 13:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Španělsko je v kritické situaci, půjčuje si s úrokem 7 procent

Rozpad eurozóny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpad eurozóny (ilustrační foto) | foto: Reuters

MADRID Úrok desetiletých státních dluhopisů Španělska se přiblížil na nebezpečnou úroveň. Španělsko prodalo v aukci desetileté obligace v objemu 3,6 miliardy eur (92,3 miliardy Kč) a úrok se vyšplhal na téměř sedm procent, nejvýše za 14 let.

Hranice sedmi procent je na trhu vnímána velmi citlivě, protože po výstupu výnosů nad sedm procent byly o mezinárodní finanční pomoc nuceny požádat vlády Řecka, Irska a Portugalska.

Průměrný výnos nových španělských obligací činí 6,975 procenta. Loni v říjnu při obdobné aukci činil 5,43 procenta a letos v červenci 5,986 procenta. Poměr nabídky k poptávce, indikátor zájmu investorů o dluhopisy, činil 1,5 a snížil se z 1,8 v říjnu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Výsledek byl hrozný. Nepodařilo se jim získat plnou částku a poměr nabídky k poptávce je opravdu slabý. Fiskální profily Španělska a Itálie jsou různé, ale jejich výnosy, zdá se, jsou nyní vyrovnané," komentoval aukci stratég firmy Lloyds Achilleas Georgolopulos. Vláda plánovala prodat obligace v objemu tří až čtyř miliard eur.

Francie dnes prodala střednědobé státní dluhopisy v objemu 6,98 miliardy eur. Náklady na úvěry v případě dvou a čtyřletých dluhopisů stouply o půl procentního bodu.

Napětí v zemích EU roste - bojí se bankrotu Itálie

Okrajovým zemím eurozóny v tomto týdnu prudce rostou náklady na obsluhu dluhu kvůli obavám z možného bankrotu Itálie. Napětí se začíná šířit i do klíčových zemí eurozóny, jako Francie, a to navzdory tomu, že Evropská centrální banka nakupuje dluhopisy problémových zemí.

Španělsko čekají v neděli předčasné parlamentní volby. Podle průzkumu zřejmě zvítězí středopravá Lidová strana. Vůdce strany Mariano Rajoy bude muset rychle ujistit trhy, že zavede taková opatření, aby Španělsko nemuselo požádat o finanční pomoc jako třeba sousední Portugalsko.

Před aukcí rostla i výnosová přirážka španělských a francouzských desetiletých obligací vůči německým a dostala se na nové rekordy, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK