5. dubna 2012 11:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Španělsko prodá další dvě banky

Španělské euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělské euro | foto: ČTK

MADRID Španělsko urychlí konsolidaci svého bankovního sektoru a hned po Velikonocích zahájí prodej dvou zbývajících bank, které vláda finančně podpořila a stále v nich drží majetkové podíly. V rozhovoru pro agenturu Reuters to řekl ministr hospodářství Luis de Guindos. Do konce května lze podle něj počítat s dalším slučováním bank.

Právě bankovní sektor představuje jeden z hlavních problémů, s nimiž se tamní ekonomika dlouhodobě potýká. Nesplácených úvěrů je ve Španělsku nejvíce za posledních 18 let a potíže už se zdaleka netýkají pouze dopadů, které přinesl pád cen realit.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr ale řekl, že všechny španělské banky už splňují přísné požadavky na kapitálovou přiměřenost, jak ji v rámci programu rekapitalizace bank v objemu 115 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč) definoval Evropský bankovní úřad (EBA). O rekapitalizaci bank loni v prosinci rozhodli lídři Evropské unie.

Banky rozpůjčovaly skoro dva biliony eur

Španělské banky postupně rozpůjčovaly zhruba 1,8 bilionu eur (asi 44,3 bilionu Kč), vzhledem k pokračujícím hospodářským problémům ale hrozí, že část úvěrů bude nedobytných. Fúze, o nichž ministr hovoří, by mohly bankám situaci pomoci řešit.

"Myslím, že zde bude víc fúzí. Nepochybuji o tom," řekl ministr. Jako první mají přijít na řadu ústavy Banco de Valencia a CatalunyaCaixa, které vláda během krize finančně podpořila. "V příštích dnech, hned po velikonočním týdnu, zahájíme u obou privatizační proces. Už teď mohu říci, že je zde ze strany investorů zájem," dodal ministr.

Slučováním bank chtějí Španělé zmírnit ztráty na realitním trhu

Reformu bankovního systému španělská vláda zahájila už začátkem roku. Cílem je dopady ztrát na realitním trhu smazat či zmírnit tím, že se banky vzájemně pospojují. To jim má ušetřit náklady bez toho, aby musely žádat o pomoc stát.

Analytici tvrdí, že banky budou potřebovat víc peněz. Vyžádá si to mimo jiné stav ekonomiky, která se během tří let už podruhé propadá do recese.

Obavy, zda bude Španělsko schopno zlepšit bankovní sektor a zároveň platit závazky ze státních dluhopisů, se projevily během středeční aukce státních dluhopisů. Zájem o ně byl mnohem slabší, než se očekávalo.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz