31. prosince 2012 17:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Španělé zřídili 'špatnou' banku, přebírá toxický majetek za miliardy

Nedokončený dům, který byl také převeden do vlastnictví banky Sareb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nedokončený dům, který byl také převeden do vlastnictví banky Sareb | foto: Reuters

MADRID Španělská tzv. špatná banka Sareb obdržela od čtyř znárodněných bank toxický majetek za 37 miliard eur (929,1 miliardy Kč). Odstartovala tak důležitá fáze očištění finančního sektoru země, na jehož záchranu Španělsko získalo peníze od svých evropských partnerů.

Jako první Sareb převzala špatné realitní úvěry a realitní majetek. Banku zřídila vláda a její vznik byl jednou z podmínek pro získání finanční promoci pro bankovní sektor od Evropské unie. Španělsko požádalo o pomoc pro svůj bankovní sektor letos v červnu.

ČTĚT TAKÉ:

Sareb má převzít nedobytné úvěry a špatné investice, které bankám zůstaly po splasknutí realitní bubliny v roce 2008. Banky pak budou moci poskytovat více úvěrů běžným spotřebitelům i firmám.

Nejvíce peněz do Sareb převedla Bankia, kterou stát musel převzít v květnu v rámci zatím největší bankovní záchrany. Bankia přesunula do Sareb majetek za 22,32 miliardy eur, Catalunya Banc za 6,71 miliardy eur, NCG Banco-Banco Gallego za 5,71 miliardy eur a Banco de Valencia za 1,96 miliardy eur, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz