5. října 2012 19:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kanárské ostrovy prosí španělskou vládu o pomoc, chtějí miliardy

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MADRID Kanárské ostrovy požádají centrální španělskou vládu o pomoc se splácením dluhu a financováním rozpočtového deficitu.

Region chce 757 milionů eur (18,8 miliardy Kč). Oznámil to v pátek na tiskové konferenci Javier González Ortiz, který má na starosti v rámci regionální vlády finance. Kanárské ostrovy se tak stanou šestým regionem, který chce od vlády pomoc se splácením dluhu.

Záchranný fond

Madrid schválil vznik záchranného fondu pro autonomní regiony, které budou mít problémy se splácením dluhu, letos v červenci. Celkem má fond k dispozici 18 miliard eur. Dosud požádaly o pomoc Katalánsko, Valencie, Murcie, Andalusie a Kastilie-La Mancha a chtějí zhruba 15 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Španělsko má 17 autonomních regionů, z nichž loni téměř všechny překročily plánovaný rozpočtový deficit. Podle ekonomů by regiony mohly mít letos problémy se splněním plánovaných rozpočtových škrtů. To zvyšuje mezi investory spekulace, že Španělsko bude muset požádat eurozónu kromě pomoci pro banky i o širší celkovou pomoc.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz