11. září 2009 19:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Španělský Repsol našel u pobřeží Venezuely obrovské ložisko plynu

St. John, New Brunswick, Kanada | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy St. John, New Brunswick, Kanada | foto: HOReuters

Madrid Španělský Repsol objevil u pobřeží Venezuely obrovské ložisko zemního plynu. Podnik dnes uvedl, že jde o jedno z největších nalezišť ve světě. Repsol věří, že má rezervy až osm bilionů krychlových stop plynu, tedy až 226 miliard krychlových metrů.

Tisková mluvčí podniku dodala, že Repsol ještě provádí závěrečné testy, aby se o množství nalezeného plynu ujistil. O nálezu prvně informoval list El Pais v rozhovoru s venezuelským prezidentem Hugem Chávezem. Mluvčí Repsolu dnes odhadovaný objem ložiska potvrdila, napsala agentura AP.

Podle agentury Reuters mluvčí Repsolu také řekla, že přesnější odhad rozsahu naleziště bude známý během několika týdnů. Repsol pracuje na projektu v konsorciu s italskou skupinou Eni.

Hugo Chavez v Mardridu

Chávez uvedl, že zásoby naleziště dosahují sedmi až osmi bilionů krychlových stop plynu. Vytěžitelných z toho podle něj je 1,5 až dva biliony stop3. Celkové přírodní zásoby zemního plynu na světě loni odhadoval britský sborník BP Statistical na 6534 bilionů krychlových stop.

Chávez se zastavil ve Španělsku během opficiální cesty po evropských a asijských státech včetně Íránu, Ruska a Turmenistánu. Venezuelský prezident naléhá, aby bývalé sovětské země vytvořily kartel exportérů plynu podobně jako v těžbě ropy působí OPEC, dodal Reuters.

pok jw

ČTK