2. února 2010 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Špatný pedál roztrhal image Toyoty, její vozy se přestávají prodávat

Toyota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toyota | foto: Reuters

NAGOJA Problémy japonské automobilky Toyota Motor s vadnými plynovými pedály již mají negativní dopad na poptávku po jejích vozech a mohly by ji donutit ke snížení odhadu prodeje pro letošní rok. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Toyota kvůli problémům s pedály svolává k opravě miliony automobilů po celém světě a pozastavila výrobu několika modelů. To by ji podle některých analytiků mohlo stát 100 až 200 miliard jenů (zhruba 20 až 40 miliard Kč).

Mluvčí společnosti dnes uvedl, že celkový počet aut svolávaných kvůli problémům s nechtěným zrychlováním již přesáhl devět milionů vozů. Firma již loni svolala miliony vozů kvůli problémům s podlahovou krytinou, která mohla plynový pedál zablokovat.

"Prognóza prodeje je něčím, o co se velmi obáváme," řekl výkonný viceprezident společnosti Šiniči Sasaki. "Již nyní slyším, že prodej byl v lednu do určité míry ovlivněn (problémy s pedály)," dodal.

Svolávání automobilů se týká rovněž vozů vyrobených ve společné továrně Toyoty a francouzské automobilky PSA (TPCA) v českém Kolíně. Z nich bude v Evropě ke kontrole pozváno skoro 100.000 aut Peugeot 107 a Citroën C1 a také vozy Toyota Aygo.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!