2. února 2014 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spiegel: Německo chystá třetí balík pomoci pro zadlužené Řecko

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

HABURK Německý ministr financí Wolfgang Schäuble připravuje třetí balík pomoci pro zadlužené Řecko, který by mohl mít hodnotu až 20 miliard eur (zhruba 550 miliard korun). Informoval o tom na svých internetových stránkách německý list Der Spiegel s odvoláním na dokument ministerstva financí.

Mezi možné formy pomoci podle listu patří další snížení řeckého dluhu věřiteli či dodatečný program, jehož prostřednictvím by Řecko mohlo získat nové peníze z evropského záchranného fondu ESM. Řecko již dostalo od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu dva balíky pomoci v celkové hodnotě 240 miliard eur.

  • Řecká ekonomika se už šest let nachází v recesi, letos však vláda počítá s návratem k hospodářskému růstu.
  • Míra nezaměstnanosti v zemi se v říjnu vyšplhala na rekordních 27,8 procenta.
Řecko, euro (ilustrační foto)

Výměnou za tuto pomoc řecká vláda zavedla masivní výdajové škrty, snížila důchody a mzdy a opakovaně zvýšila daně, což prohloubilo útlum ekonomiky a vyvolalo protesty obyvatel.

Spiegel upozornil, že nová pomoc by vyžadovala, aby řecká vláda realizovala reformy s větším odhodláním než doposud. Dodal, že podle mezinárodních věřitelů zatím vláda uskutečnila pouze méně než polovinu slíbených reforem.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz