2. února 2014 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spiegel: Německo chystá třetí balík pomoci pro zadlužené Řecko

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

HABURK Německý ministr financí Wolfgang Schäuble připravuje třetí balík pomoci pro zadlužené Řecko, který by mohl mít hodnotu až 20 miliard eur (zhruba 550 miliard korun). Informoval o tom na svých internetových stránkách německý list Der Spiegel s odvoláním na dokument ministerstva financí.

Mezi možné formy pomoci podle listu patří další snížení řeckého dluhu věřiteli či dodatečný program, jehož prostřednictvím by Řecko mohlo získat nové peníze z evropského záchranného fondu ESM. Řecko již dostalo od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu dva balíky pomoci v celkové hodnotě 240 miliard eur.

  • Řecká ekonomika se už šest let nachází v recesi, letos však vláda počítá s návratem k hospodářskému růstu.
  • Míra nezaměstnanosti v zemi se v říjnu vyšplhala na rekordních 27,8 procenta.
Řecko, euro (ilustrační foto)

Výměnou za tuto pomoc řecká vláda zavedla masivní výdajové škrty, snížila důchody a mzdy a opakovaně zvýšila daně, což prohloubilo útlum ekonomiky a vyvolalo protesty obyvatel.

Spiegel upozornil, že nová pomoc by vyžadovala, aby řecká vláda realizovala reformy s větším odhodláním než doposud. Dodal, že podle mezinárodních věřitelů zatím vláda uskutečnila pouze méně než polovinu slíbených reforem.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!