Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nečasův slib? Daně nás netrápí, problém jsou investice, říká podnikatel

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Premiér Petr Nečas ve středu chlácholil podnikatele tím, že jeho vláda už nebude měnit a zavádět nové daně. Ty však trápí spíš malá podpora investic, které by domácí hospodářství rozpohybovaly k růstu, tvrdí předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Vláda může přispět k růstu hlavně veřejnými zakázkami „Neříkám, že by se stát měl významně zadlužovat. Stačilo by uvolnit ventil,“ míní Havlíček.

Lidovky.cz: Věříte tomu, že Petr Nečas svůj slib podnikatelům dodrží a nebude s daněmi už dále hýbat?
Věříme, protože žádné signály ke změnám ani nemáme. Ale je pravda, že se některé daně zvedly, přestože vláda od začátku tvrdila, že se zvedat nebudou. To je fakt. Ale nechci diskutovat nad tím, co bylo.

Lidovky.cz: Takže vnímáte premiérův slib pozitivně?
Určitě jde o dobrou zprávu. Popravdě řečeno však malé a střední firmy příliš neprožívají, jestli se daň - ať už z příjmu nebo DPH - zvedne o jedno či 1,5 procenta. Firmy si dokáží provoz zoptimalizovat, anebo vidí jiné priority. Neplatí zase takové daně jako velké společnosti. Je to dobře, ale není to, co nyní firmy potřebují.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Jaké kroky vlády by tedy menší a střední podniky spíš uvítaly?
Očekával bych, že vláda přijde s konkrétními prorůstovými opatřeními. Říkáme: udělejte jednu dvě věci, ale soustřeďte se na ně. Jde o to najít vhodné formy na rozhýbání investičních aktivit. Kam se dnes podíváte, tam je problém, že se neinvestuje. Jsou tři pilíře růstu HDP: spotřeba, investice a export. Pokud klesá spotřeba, musím logicky podpořit investice, protože firmy využívají peníze smysluplně. Banky brečí, že firmy nechtějí investiční úvěry; firmy zase brečí, že banky nedávají dostatečné podmínky. Je tu obecně klima neinvestovat, vyčkat a přežít to, co je. A to je hrozně nebezpečné.

Lidovky.cz: Kde je podle vás situace nejvíc kritická?
Jednoznačně ve stavebním průmyslu, to je průšvih jako dělo. Každý rok klesá o šest až sedm procent. A jestli začne růst, tak uvidíme výsledek až tak za dva roky, protože stavby se investují postupně.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Voláte tedy po nárůstu státních zakázek? Vláda neustále opakuje, že chce hlavně šetřit...
Rozhýbat investice přes státní zakázky se musí v rozumné míře. Neříkám, že by se stát měl významně zadlužovat. Stačilo by uvolnit ventil. Pomohlo by to i subdodavatelům a drobným řemeslům. Ty teď zažívají významný propad. Je to spojené s tím, že státní zakázky prostě nejsou.

Lidovky.cz: Když ne velkým utrácením, jak byste si konkrétně představoval podporu investic?
Obecně to je na delší povídání. Můžu zmínit daňové úlevy nebo podporu středně či dlouhodobých úvěrů u bank tím, že je bude ČMZRB (Českomoravská záruční a rozvojová banka – pozn. red.) nebo někdo jiný garantovat. Nechceme, aby vláda brala peníze a dávala je podnikatelům, to je dáte i těm špatným. Ale podpořte ty dobré tím, že se nebudou muset bát investovat.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!