21. července 2011 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Splatnost řeckých dluhopisů se prodlouží

V Řecku zahájili generální stávku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Řecku zahájili generální stávku. | foto: Reuters

BRUSEL Ústav pro mezinárodní finance (IIF), který sdružuje banky, pojišťovny a další finanční instituce, navrhuje prodloužení splatnosti řeckých dluhopisů na 30 let. Informovala o tom s odvoláním na nejmenované zdroje agentura Reuters.

Soukromí investoři počítají s výměnou řeckých dluhopisů, které mají splatnost do roku 2019, za dluhopisy s 30letou splatností. Banky by tak k novému záchrannému programu pro Řecko, o němž se dnes jedná summitu eurozóny, přispěly zhruba 17 miliardami eur (zhruba 415,2 miliardy Kč).

ECB už platit nebude

Řízený bankrot neumožňuje, aby řecké finanční ústavy nadále financovala Evropská centrální banka, jako doposud. Ve chvíli, kdy se Řekové ocitnou v řízeném bankrotu, jejich banky budou potřebovat zhruba mezi 25 až 35 miliardami eur.

Banky, jejichž zástupci se dnes před začátkem summitu sešli v Bruselu, drží řecký dluh za zhruba 150 miliard eur. Podle návrhu IIF by banky měly vyměnit cenné papíry za celkem 135 miliard eur, průměrná doba splatnosti řeckých dluhopisů by tak vzrostla ze současných 6,87 roku na 19,78 roku.

Finanční instituce chtějí nejprve vyměnit dluhopisy za celkem 45 miliard eur bez jakékoliv ztráty, poté 45 miliard eur dluhopisů s desetiprocentní slevou a nakonec dluhopisy za 45 miliard eur, jejichž splatnost vyprší.

Úrok dluhopisů bez slevy by měl být podle bank nastaven na 5,25 procenta a u dluhopisů se slevou na 6,16 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Výměnu dluhopisů má podle návrhu IIF provázet i program zpětného odkupu dluhopisů, na nějž mají přispět Mezinárodní měnový fond a země mimo EU s velkými přebytky platební bilance zhruba 30 miliardami eur.

Kompromis navržený Ústavem pro mezinárodní finance by znamenal, že do roku 2019 soukromý sektor na záchranu Řecka přispěje celkem 91 miliardami eur.

Do poloviny roku 2014 to má být 52 miliard eur, což znamená, že země eurozóny a MMF budou muset během tohoto období přispět dalšími 36 miliardami eur.

Banky ovšem upozorňují, že tento proces bude téměř jistě znamenat, že Řecko skončí v takzvaném řízeném bankrotu (selective default). "Bude to vyžadovat vytvoření mechanismu, který zajistí financování řeckých bank," uvádí návrh.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.