Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spojením Luhačovic a Jáchymova vznikl lázeňský gigant

Lázně Luhačovice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lázně Luhačovice | foto: ČTK

LUHAČOVICE Léčebné lázně Jáchymov a Lázně Luhačovice nově začaly vystupovat pod společným názvem Spa & Wellness Nature Resorts. Vznikla tak největší lázeňská skupina v Česku s celkovým počtem přes 2000 lůžek pro dospělé a přes 200 lůžek pro děti. Informoval o tom mediální zástupce lázní Ivan Holeček.

Loni v polovině prosince Lázně Jáchymov koupil od investiční společnosti Penta Martin Burda - jediný akcionář Lázní Luhačovice. Za transakci zaplatil 700 milionů korun.

Největší lázně

Dosud největší lázeňské firmy v Česku podle kapacity byly Léčebné lázně Mariánské Lázně s 1582 lůžky, Lázně Františkovy Lázně s 1560 lůžky a Hotelová a lázeňská společnost Imperial Karlovy Vary s 1080 lůžky. Lázně Teplice disponují necelým tisícem lůžek.

Koncem května se novým generálním ředitelem Lázní Luhačovic stal prezident Svazu léčebných lázní ČR a generální ředitel Léčebných lázní Jáchymov Eduard Bláha.

Server Aktualně.cz na konci června napsal, že prodej radonových lázní Jáchymov začaly zkoumat policie a státní zastupitelství. Kvůli konkurzu na obchodníka s cennými papíry KTP Quantum a uspokojení věřitelů státní zástupce už před lety akcie lázní zablokoval.

Server tehdy uvedl, že Penta ani nový vlastník lázní ale v transakci problém nevidí, podle nich se totiž neprodaly akcie, ale podnik. Peníze, které Burda za lázně zaplatil, šly podle zástupců Penty na účet lázní, kde zůstanou do doby, než soudy blokaci akcií definitivně vyřeší.

Akcie jáchymovských lázní původně vlastnil někdejší šéf představenstva zkrachovalého náchodského obchodníka s cennými papíry KTP Quantum Karel Takáč. Později je ale zastavil Pentě, která poskytla KTP Quantum úvěr, jenž nebyl splacen.

Léčebné lázně Jáchymov skončily loni ve ztrátě 256 milionů korun. V roce 2009 vykázaly zisk asi 38,5 milionu korun. Výsledek ale zásadně ovlivnil právě prodej jáchymovských lázní. Tržby přesáhly 471 milionů korun, což představovalo meziroční pokles o zhruba 6,1 milionu korun.

Lázně Luhačovice loni hospodařily se ziskem 66,7 milionu korun, meziročně o osm procent méně. Tržby klesly o 3,4 procenta 372,53 milionu korun.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....