7. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spolana může dál vyrábět nebezpečné chemikálie zastaralým způsobem

Spolana Neratovice. Odkaliště této chemičky se protrhlo na začátku 80. let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spolana Neratovice. Odkaliště této chemičky se protrhlo na začátku 80. let. | foto: ČTK

NERATOVICE Ministerstvo životního prostředí vyhovělo odvolání neratovické Spolany proti rozhodnutí Středočeského kraje, jímž odmítl prodloužit výrobu chloru za pomoci rtuti po roce 2014. Nyní je na krajském úřadu, aby záležitost znovu projednal.

"Rozhodnutí krajského úřadu bylo zrušeno a ten nyní musí odstranit chyby, které se týkaly spíše procesních záležitostí" sdělil mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

Zamořené Neratovice

Ekologové tvrdí, že v okolí Spolany, především v rybách z Labe, se opakovaně objevují vysoké koncentrace rtuti. Kontaminovaná je prý i kůra stromů.

Rtuť působí negativně na zdraví organismů, může způsobovat neurologické i psychické potíže nebo ohrozit vývoj plodu. V těle se hromadí a její vyloučení je obtížné.

Spolana svůj požadavek prodloužit výrobu chloru s pomocí rtuti i po roce 2014 zdůvodňuje mnoho let trvající krizí evropského hospodářství, kvůli níž údajně není schopna zastaralou technologii do tohoto termínu změnit.

Kraj ale míní, že chemička mohla tento závazek splnit. Spolana i neratovická radnice se proti zamítavému rozhodnutí krajského úřadu odvolaly k ministerstvu životního prostředí, které jejich odvolání vyhovělo.

"Bývalý ministr Chalupa těsně před tím, než odešel ze své funkce, vyšel vstříc jednomu z největších znečišťovatelů ve středních Čechách. Sdružení Arnika stále trvá na tom, že když Spolana není schopná do roku 2014 nahradit svou zastaralou technologii, jsme schopni ustoupit na rok 2016," uvedl mluvčí ekologického sdružení Vratislav Vozník. Další jednání bude na krajském úřadě 26. srpna.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!