Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spolchemie se snaží dostat z dluhů, získala výhodný úvěr

Spolchemie Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spolchemie Ústí nad Labem. | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Ústecká chemička Spolchemie se dohodla s konsorciem tří bank na pětiletém úvěru ve výši 2,2 miliardy koru. Nahradí jím dosavadní krátkodobé financování. Mělo by jí to pomoci splatit dluhy.

Řekla to mluvčí Spolchemie Marie Logrová. Firma tvrdí, že za poslední rok splatila dluhy ve výši 420 milionů korun.

Spolchemie měla problémy už dřív, v roce 2009 na ni ale těžce dolehla hospodářská recese. Tržby jí spadly z 5,1 na asi 3,4 miliardy korun a rok uzavřela se ztrátou 340 milionů. Celkové závazky narostly až na 2,7 miliardy a osud firmy závisel na bankách, které dostaly zástavní právo k jejímu majetku. Banky ale nechaly chemičku žít, daly jí čas na restrukturalizaci a vyplatilo se jim to. "Spolchemie je dnes stabilizovanou společností, která jen za loňský rok splatila bankovnímu konsorciu více než 420 milionů korun," uvedl finanční ředitel firmy Lukáš Horáček.

Ekonomické ochlazení

Teď chemička podepsala novou dohodu, všechny nevýhodné krátkodobé úvěry refinancuje jedním dlouhodobým. Z původních pěti věřitelských bank, Citibank, ČSOB, Komerční banky LBBW a Raiffeisen, zbyly jen poslední dvě a k nim se přidala ještě česká pobočka slovenské Poštové banky. "Výrazně se zjednoduší i zlevní běžný chod firmy. Umožní nám lepší plánování rozvojových projektů. A především, katapultuje nás znovu mezi stabilní obchodní partnery," uvedl v tiskovém prohlášení generální ředitel Spolchemie Paul Yianni.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Spolchemie musela během restrukturalizace snížit počet zaměstnanců z 1000 na asi 850 a i když její výroba pak začala znovu růst, nabírá zpátky už jen jednotlivce. V roce 2011 zaznamenala rekordní tržby 5,14 miliardy korun a vydělala 186 milionů, ve druhém pololetí se ale začalo znovu projevovat ekonomické ochlazení.

Tržby pro letošek se odhadují na 4,7 miliardy korun, předloni dosáhly 4,42 miliardy. Hlavní složkou produkce firmy jsou syntetické pryskyřice, vyrábí ale i anorganické produkty. Část Ústečanů v minulosti požadovala kvůli zápachu uzavření chemičky, případně její odstěhování.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!