19. ledna 2012 17:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Společně ušetříme. Češi se spojují v honu na slevy

Průzkum veřejného mínění (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průzkum veřejného mínění (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Několik tisíc lidí se zaregistrovalo na nový veřejný portál www.akcez.cz, jehož smyslem je umožnit jednotlivcům, zaměstnancům, živnostníkům a podnikatelům spojit se ve větší skupiny a získat silnější vyjednávací sílu u velkých firem k výrazným množstevním slevám.

Informovala o tom Radomíra Kotlárová, místopředsedkyně Unie malých a středních podniků ČR, která nad akcí převzala záštitu. Portál byl spuštěn v pondělí.

"Portál AkceZ.cz vznikl jako nápad našich členů, skupiny menších podnikatelů, kteří se rozhodli získat cenově výhodnější zboží a služby, do té doby dostupné pouze velkým podnikům. Snadnou registrací na portálu umožňují každému vytvořit co nejpočetnější skupinu spoluobčanů k získání lepších cen od telefonních operátorů, bank nebo pojišťoven na principu množstevní slevy," uvedla Kotlárová.

Vedou ceny volání a pohonných hmot

Největší skupiny tvoří lidé, kteří se rozhodli sdružit pro vyjednávání s poskytovateli telefonních paušálů (940) a dodavateli pohonných hmot (1012).

Na 685 se jich do dnešních 16:00 hodin zaregistrovalo do skupiny pro bankovní služby, 662 pro pojištění, 852 pro energie, 788 pro potraviny, 754 pro internetové připojení a 545 pro luxusní oblečení. Tato čísla podle Kotlárové každou hodinou narůstají. Portál tak monitoruje preference a kritiku od veřejnosti vůči základním službám a zboží denní potřeby na českém trhu, dodala.

Například telekomunikační operátoři zatím o této aktivitě nic neví. Slevy ale podle svých vyjádření poskytují v případech, že jim nějaký subjekt, který zastupuje určitý počet SIM karet, garantuje určitý telefonní provoz a nabízí úsporu na straně administrativy, tedy například jedno společné vyúčtování, nevyužívání zákaznických linek a podobně.

Tyto subjekty se ale obvykle musí operátorovi zavázat, že nebudou jeho služby poskytovat dále. Přes to na trhu působí řada tzv. šedých operátorů, kteří výhodnější volání dál nabízí.

Francouzská inspirace

Snaha tuzemských zákazníků mobilních operátorů o levnější volání zesílila poté, co nový čtvrtý francouzský operátor Free Mobile nabídl prvním třem milionům klientů neomezené volání za paušál v přepočtu 500 Kč měsíčně.

Operátoři z Česka na to zatím reagovat nehodlají. Mimo jiné poukazují na výrazné snížení svých paušálů v rámci předvánočních nabídek. Stále jsou však vysoko nad cenou francouzského hráče.

Spoluautor portálu Alexandr Harant uvedl, že díky spojení s unií mají uživatelé silnější pozici pro vyjednávání s velkými společnostmi.

"Zvýhodněnou nabídku rozešleme všem registrovaným ve skupině a záleží na nich, zda se ji rozhodnou přijmout. Čím dříve dáme dohromady velké skupiny lidí pro dané služby nebo zboží, tím dříve pro nás získáme slevy," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.