Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Projektovali byty, po evakuaci vydali uklidňující posudek

Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit. | foto: ČTK

PRAHA  Obyvatelé poškozeného bytového komplexu Prague Marina stojí před závažnou otázkou: Mají věřit posudku o tom, že jejich byty jsou už bezpečné? Lidovky.cz zjistily, že dokument, jenž obyvatele ujišťuje o bezpečí, nevystavil nezávislý statik, ale firma, která se přímo podílela na výstavbě bytového komplexu.

Vše začalo v neděli 29. dubna, kdy, patrně kvůli prudkému nástupu tropické teploty, začaly v nedávno dostavěné budově praskat zdi a zkroutily se i některé nosné sloupy. Obyvatelé domu byli evakuováni a museli jít bydlet do hotelu.

ČTĚTE TAKÉ

Lidé z domu teď mají v ruce jakýsi dokument, podle kterého už stavbě nic nehrozí a mohou se proto nastěhovat zpět. Lidé však tomuto textu příliš nevěří, a není divu. O nezávislém posudku statika totiž nemůže být řeč, protože jej vypracovala firma Recoc, tedy stejná firma, která se podílela i na stavební dokumentaci k projektu Prague Marine a dlouhodobě spolupracuje i se zhotovitelem celé stavby - společností Metrostav. "RECOC s. r. o. vypracoval projekt pro stavební povolení a projekt pro provedení stavby Prague Marina - objektu A a C", píše se na webových stránkách firmy.

Pověřila nás policie, hájí se autoři "posudku"

Jednostránkový text je podle právníků, kteří vyděšené obyvatele domu zastupují, zcela nedostačující.

"Jde pouze o prohlášení, nikoli o posudek statika," upozorňuje Petr Novotný z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, která zastupuje Společenství vlastníků jednotek v Prague Marině. "Standardní posudek statika navíc musí obsahovat metodiku, popis skutečného materiálu i jevu, popis přijatých opatření, statické výpočty, soupis otázek, na něž znalecký posudek odpovídá, soupis skutečností, k nimž bylo v posudku přihlíženo a znaleckou doložku," vypočítává Novotný.

Na dotaz serveru Lidovky.cz, zda se necítí ve střetu zájmů, odpověděl Miloslav Smutek, autor prohlášení a jednatel RECOC, vyhýbavě. "Policie České republiky pověřila Technický a zkušební ústav stavební jako ústav, který se tím má zabývat. To je vše, jinak vůbec netoužím po nějaké publicitě."

Posudky vypracovává více firem, říká policie

Policejní mluvčí Jana Rösslerová potvrdila, že policie vypracováním statického prohlášení skutečně pověřila firmu RECOC a žádný problém v tom nevidí.  "Znalecké posudky jsou zadané na úseku různých oborů, koho kolegové osloví, to bych určitě nespecifikovala. Jsou to firmy, se kterými spolupracují delší dobu a jsou někde evidované. Nebude to z nějaké známosti. Takže bych v tom neviděla žádný problém. Nemůžu specifikovat, z jakého důvodu policie oslovila zrovna firmu RECOC, protože vyšetřování stále probíhá. Určitě to ale nebude o jedné firmě, ale o několika, a RECOC je jen jedna z nich,"  uvedla Rösslerová.

Statický posudek má být přezkoumatelný, říká právník

"Statický posudek by měl dokumentovat to, jaká opatření by na místě měla být provedená, a měl by být nějakým způsobem přezkoumatelný, tak, aby jiný statik mohl říct, jestli je vše v pořádku," vypočítává advokát Petr Novotný. Nic takového ale zatím nemají k dispozici ani majitelé, ani stavební úřad. Lidé se podle něj můžou stěhovat zpět až poté, kdy by byla provedena kontrolní prohlídka stavby, a po předložení oficiálních dokumentů, které by užívání umožnily.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!