Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

RPG chce prodat sto bytů OKD nájemníkům za tržní cenu

Celoprosklená jižní fasáda stíněná přetaženými horizontálními balkony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celoprosklená jižní fasáda stíněná přetaženými horizontálními balkony. | foto: Jan Šilar

OSTRAVA Při prodeji limitované části bývalých bytů OKD nájemníkům, který minulý týden ohlásila společnost RPG Byty, půjde zřejmě o několik domů zhruba se sto byty. Šlo by výhradně o prodej za tržní ceny. Řekl Petr Handl, mluvčí společnosti RPGByty, která v Moravskoslezském kraji spravuje zhruba 44 000 bytů. Předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ hájícího zájmy nájemníků Roman Macháček řekl, že prodej bytů za tržní ceny sdružení nepodporuje.

"Konkrétní detaily jsou v tuto chvíli ještě předmětem jednání, nicméně v žádném případě by nešlo o plošný rozprodej bytového fondu," uvedl Handl.

Prostřednictvím společnosti RPG Byty vlastní bývalé byty OKD mezinárodní investiční skupina BXR. Zhruba poloviční podíl v ní má český podnikatel Zdeněk Bakala. Skupině BXR patří ze dvou třetin také společnost NWR, která vlastní těžební firmu OKD.

ČTĚTE TAKÉ:

Handl uvedl, že společnost BXR zvažuje při prodeji bytů možnost případného cenového zvýhodnění formou dotace části kupní ceny. "Další informace o detailech jednání ale nebudeme v současné době poskytovat, dokud nebudou konkrétní podmínky oficiálně představeny zástupcům nájemníků," uvedl Handl.

Macháček řekl, že prodej bytů za tržní cenu je úplný nesmysl, protože firma byty za tržní cenu nezískala. Cena bytů byla podle něj znaleckým posudkem stanovena na 40.000 korun. Sdružení nájemníků vyzvalo firmu, aby vydala oficiální stanovisko k návrhu, který jí sdružení předalo a který je podle Macháčka velmi kompromisní.

Někde chtějí jít až na osminásobek ceny bytu

Cena bytů by podle něj měla odpovídat privatizační smlouvě a zároveň ceně, za kterou byty v daném čase a místě převádějí na nájemníky obce nebo kraje. "V některých lokalitách jsme ochotni jít až na osminásobek ceny, kterou slibovali v privatizační smlouvě. Z toho mohou mít velký zisk," řekl Macháček. Dodal, že pokud firma nechce prodávat byty nájemníkům, může byty převést na obce.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek dnes novinářům v Ostravě řekl, že pokud sociální demokraté budou v příští vládě, nechají prověřit, zda současný vlastník OKD plní privatizační smlouvy, a to například právě ve vztahu k bývalým hornickým bytům OKD. "Poukazoval jsem na to v minulosti mnohokrát, že například v případě společnosti RPG Byty nejsou podle mě dodržovány závazky, které byly v privatizační smlouvě zakotveny," řekl Zaorálek.

Havíři z dolu Paskov.

Havíři z dolu Paskov.

RPG Byty získala byty od své mateřské firmy spoluvlastněné Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 od společnosti Karbon Invest spolu s OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě převodu byty nabídne přednostně dosavadním nájemníkům za netržních podmínek, což zatím neudělala.

"Pokud získáte nějaký majetek výhodně od státu s tím, že se předpokládá, že s tím budete nějakým způsobem jednat a je to i součástí dodatku smlouvy, tak když to porušíte, tak z toho máte neoprávněný prospěch," uvedl Zaorálek. Podle něj tak není vyloučeno, že by byty například musely být státu vráceny.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...