Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kradení hudby už fanouškům vadí, říká Márdi z Vypsané fixy

Vypsaná fixa na akustickém koncertě v v pražské Retro Music Hall. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vypsaná fixa na akustickém koncertě v v pražské Retro Music Hall. | foto: ocko.tv

PRAHA Nové album Vypsané fixy dala kapela opět volně ke stažení na internet. Podle svého uvážení zaplatí jen ten, kdo chce. Podle frontmana Michala Maredy alias Márdiho je to jedna z mála možností, jak v Česku s hudbou na internetu vydělat alespoň něco.

Album Krásný smutný den vydala Vypsaná fixa sama na klasických cédéčkách, v digitální podobě skrze Google Play a také na stále oblíbenějších vinylových deskách. Vedle toho však na svém webu nabízí kompletní desku ke stažení. Zdarma. Kdo chce, může kapele poslat příspěvek přes účet nebo SMS. 

Za dva týdny od zveřejnění zatím kapela neví, jak veká bude štědrost fanoušků. Když ale například před pěti lety s podobnou možností přišla kapela Wohnout, vybrala v průměru jen 5 korun za jedno stažené album. Proč pak pardubická kapela nahrála celé album také na YouTube?

„Hudebníkům teď už nic jiného nezbývá,“ vysvětluje textař a kytarista Márdi. „Nedávno jsem šel do Českého rozhlasu s ukázkou nového singlu. S člověkem, který to domlouval, jsme se dohadovali, že to bude hned druhý den ke stažení. A ono to bylo na YouTube už za dvě hodiny. A ještě s linkem na Ulož.to,“ dodal pro server Lidovky.cz.

Podle zkušeností s minulých desek Márdi odhaduje, že nějaký příspěvek pošle zhruba desetina lidí, kteří si hudbu stáhnou: „Posílají tak měsíc, měsíc a půl. Pak se to zastaví a jen stahují. Devět lidí si to stáhne a až ten desátý se nad tím zamyslí a něco pošle. To tak nějak koresponduje se současným stavem naší společnosti.“

Pojďme, uděláme vinyl!

A kapela je ráda alespoň za to. Další možností, kde získat peníze na další natáčení je podle Márdiho prodej gramofonových desek. „Bubeník říkal: pojďme, uděláme vinyl! Tak jsme ho asi před pěti lety poprvé udělali. A chytlo se to. Vinyly se zaplatí, CD jsou na tom hůř, ale ještě se jich prodá víc,“ vypočítává kapelník.

Dobrovolné příspěvky fanoušky podle Márdiho vychovává. „Za stažení někdo pošle padesát korun, někdo 300. Řekl bych, že ti, co platí, už na stahování zdarma nadávají. Už se to v té společnosti obrací,“ míní hudebník.

Jsme jako kmen

„My jsme jako kmen. Vydavatel je nehrající člen naší kapely. Deskou chceme na dva, tři roky nahrabat na další album. Zisky nerozdělujeme. Po troškách prodáme CD, vinyly, někdo pošle za stažení,“ popisuje Márdi „obchodní model“ Vypsané fixy.

Na Krásném smutném dni pracovala kapela od loňského roku. V lednu pak začalo nahrávání v pražském studiu Jámor Ondřeje Ježka, který album i produkoval. Kapela věří, že album si na sebe samo vydělá. Minulé řadové album Klenot se totiž dosud nezaplatilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Natáčení Klenotu probíhalo v drahém studiu v Londýně a vyšlo na více než milion korun. „Pro nás to byla super zkušenost, ale byla hodně drahá,“ zhodnotil už dříve britské natáčení Márdi. Hlavní příjem přinášejí kapele koncerty, a proto pořádá klubové turné Ve vzduchu je jaro! a v létě se chystá obrazit řadu festivalů.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...