6. září 2017 14:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Společnost Zeelandia dodávala vejce s nebezpečným fipronilem, musí je stáhnout

vejce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vejce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Více než stovce odběratelů dodala česká společnost Zeelandia, která zásobuje surovinami především cukráře a pekaře, vaječné produkty, jež mohly obsahovat insekticid fipronil. Látka se mohla nacházet v sedmi tunách zboží dovezeného převážně z Německa. Kvůli fipronilu již byly zpřísněny kontroly vaječných výrobků v Česku.

Podle pracovnice Krajské veterinární správy v Plzni Ireny Holické přijala Zeelandia 3. srpna osm tisíc pasterovaných celých vajec, o nichž německý dodavatel později oznámil, že jsou kontaminovaná. „Bylo tam asi čtyřikrát vyšší množství, než je povolený limit,“ uvedla Holická pro MF Dnes.

Jakmile byla firma o výskytu fipronilu informována, nařídila stažení produktů z oběhu. Podle Holické dala všem odběratelům vědět, co se děje, a zajímala se také o to, zda už byly některé z produktů zpracovány do potravin. „Chci pochválit Zeelandii, že ihned reagovala na oznámení německého výrobce a výrobky začala stahovat,“ podotkla Holická.

Pracovníci Krajské veterinární správy případ řeší od pondělí. V současné době kontrolují, zda v některých výrobcích nebyla vejce s fipronilem použita. Sledují také činnost společnosti, jejíž povinností je informovat odběratele a stahovat kontaminované produkty z trhu.

Česká firma Zeelandia obdržela na začátku srpna 7,2 tuny vaječné melanže a tekutých pasterizovaných bílků od německého distributora. Potraviny mohly být kontaminovány jedovatým insekticidem fipronilem. Firma ho distribuovala více než 130 provozovatelům, uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Šlo o hotely, restaurace, pekárny, cukrárny a jídelny.

Kontaminované nespotřebované produkty budou stažené z trhu a vrácené do země původu nebo budou zlikvidované, vysvětlil Vorlíček.

Od středy platí v Česku nová bezpečností opatření, která mají výskyt fipronilu ve vaječných výrobcích kontrolovat. Do té doby podléhala kontrole pouze vejce z Belgie a Nizozemska. Jedná se o reakci na oznámení, že fipronil pronikl do 26 členských zemí EU a 19 dalších zemí ve světě. Před případem se Zeelandií řešila problém s insekticidem společnost Mondelez, která v pondělí oznámila stažení šesti šarží žloutkových věnečků.

Mírně toxický

Fipronil je látka, kterou často obsahují přípravky proti klíšťatům, blechám a vším. Světová zdravotnická organizace jej označuje za mírně toxický. Nesmí jej požívat zvířata, jejichž maso jedí lidé.

Veterináři dostali varování před fipronilem systémem rychlého varování od kolegů z Německa. „Státní veterinární správa od začátku kauzy odebírá namátkové vzorky zahraničních i domácích vajec a kuřecího masa. Doposud provedla zhruba 270 vyšetření na fipronil. Vyšetřovala se vejce, vaječné výrobky a drůbeží maso, a to jak ze zahraniční, tak od českých producentů. V žádném z vyšetřovaných vzorků nebyla přítomnost fipronilu zjištěna,“ dodal Vorlíček.

„Jako Potravinářská komora zostřené kontroly dovozových vajec nebo vaječných produktů určitě vítáme, protože vzhledem k rozsahu ‚skandálu‘ je takové opatření plně na místě a bezpečnost spotřebitele je na prvním místě,“ uvedl prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman.

Podle něj by měli dovozci předkládat již při dodávce certifikát o tom, že vejce nejsou kontaminovaná. Předešlo by se tak výpadkům na prodejním trhu. „Pokud by se ovšem i tak dodávky snížily, jsme přesvědčeni, že naši producenti jsou schopni poptávku pokrýt z produkce českých chovů,“ dodal.

Podle mluvčího Agrární komory Jiřího Felčárka ochrání nové povinnosti pro dovozce český trh. „V Česku se fipronil do vajec legálně nemůže dostat, jelikož dotčený přípravek není u nás registrován,“ uvedl. Podle Tomana se nezjistilo, že by někdo zákaz užívání fipronilu v Česku obcházel.

Česká republika je podle Felčárka soběstačná ve vaječné produkci ze tří čtvrtin, trh by tak ani podle něj neměl být ohrožen. „Opatření z důvodu ochrany spotřebitele vítáme a zároveň jsme s odběrateli připraveni jednat o posílení tuzemské produkce,“ řekl Felčárek.

Kristýna Kutnarová, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na Lidovky.cz