Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spolumajitel J&T Patrik Tkáč na Facebooku radil, jak obcházet daně

Patrik Tkáč je slovenský podnikatel a finančník a spolumajitel a zakladatel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patrik Tkáč je slovenský podnikatel a finančník a spolumajitel a zakladatel... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Jak neplatit daně s použitím kyperských schránek? S tím radil v pátek na svém facebookovém profilu spolumajitel finanční skupiny J&T a Poštovej banky Patrik Tkáč. Neuvědomil si však, že tím ohrozil své klienty. Těm teď hrozí zvýšené daňové kontroly.

Tkáč se v pátek na svém profilu svěřil, že pomáhá klientům s neplacením daní z takzvaného kapitálového zisku. Úvěry jeho bank kyperským firmám jsou ve skutečnosti obchodními transakcemi se slovenskými klienty, kterým vyhovují nízké daně ostrovního státu. Informoval o tom slovenský deník Denník N.

Daňová poradkyně Renáta Blahová se v reakci na jeho slova nechala slyšet, že zamezení dvojitého zdanění se klientů Poštovní banky nejspíš netýká. Sám Tkáč totiž přiznává, že jeho klienti na Kypru nepodnikají, ani tam nemají zaměstnance, jen si užívají nižšího zdanění.

Stačí trocha politické vůle

„Stačí, aby finanční správa přesměrovala svou pozornost z kontrol na DPH na kontroly v oblasti daně z příjmů. Navíc nám v minulých letech přibylo zkušených a poctivých daňových kontrolorů, takže míra rizika závisí jen na politické vůli,“ tvrdí Blahová, jejíž firma BMB Leitner patří k největším slovenským firmám v oblasti daňového poradenství. 

Blahová dodává, že mezinárodní transakce podléhají kontrole až deset let nazpět a daňové úniky se podle slovenské legislativy mohou vyšetřovat až 20 let.

„Co se týká vašeho etického postoje k maximalizaci zisku za každou cenu, z mého úhlu pohledu jste jako skupina ztratili kontakt s realitou. Koncentrace bohatství a způsob, jakým ho získali a chrání největší oligarchy na Slovensku (včetně umělých transakcí v objemu stovek milionů EUR skrze kyperské schránky), je v rozporu se základními principy rovnováhy, které platí nejen v přírodě, ale i slušné občanské společnosti,“ uzavřela svůj komentář ke Tkáčově příspěvku Blahová. 

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...