25. prosince 2013 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spoluzakladatel BlackBerry Mike Lazaridis snížil podíl ve firmě

Blackberry (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blackberry (ilustrační foto). | foto: ČTK

TORONTO Spoluzakladatel kanadské společnosti BlackBerry Mike Lazaridis snížil svůj podíl ve firmě z osmi na necelých pět procent. Vyplývá to z dokumentů pro regulační úřady. Kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry se delší dobu potýká s existenčními problémy a ve třetím finančním čtvrtletí prodělal asi 4,4 miliardy USD (zhruba 89 miliard Kč). Tržby firmě klesly o více než polovinu.

Lazaridis a další spoluzakladatel BlackBerry Douglas Fregin v říjnu oznámili, že zvažují odkup akcií firmy, které v současnosti nevlastní, a to buď sami, nebo s pomocí dalších zájemců. V listopadu ale ztrátová společnost oznámila, že opouští svůj původní plán nechat se odkoupit jinou firmou a vydá místo toho konvertibilní dluhopisy za miliardu dolarů.

ČTĚTE TAKÉ:

Lazaridis teď podle agentury Reuters oznámil, že skupina, jíž je členem, se přestala možností odkupu zadluženého výrobce mobilů zabývat.

Společnost BlackBerry, původně Research In Motion, byla průkopníkem chytrých telefonů a její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Nyní však BlackBerry na trhu výrazně zaostává za přístroji iPhone od americké společnosti Apple a za dalšími zařízeními, která využívají operační systém Android jiné americké společnosti Google.

Lidovky.cz, ČTK