22. ledna 2011 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spoluzakladatel Facebooku investuje do budoucnosti internetu

Eduardo Saverin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduardo Saverin | foto: Reprofoto

SAN FRANSISCO Eduardo Saverin se stal hlavním investorem nového internetového prohlížeče Qwiki.com. Jde o vizuální prohlížeč, který místo linků zobrazí multimediální prezentaci spolu s audio komentářem. Investor uvádí, že tento projekt, ač zatím v plenkách, má potenciál stát se hlavním celosvětovým vyhledávačem.

Šťastnou rukou podepsal Eduardo Saverin před 7 lety šek pro Marka Zuckerberga a stal se tak spoluzakladatelem Facebooku. V loňském roce se proslavil díky filmu "The Social Network", který vyhrál 4 Zlaté glóby (mimo jiné i za nejlepší film) a je horkým favoritem na vítěze letošních Oscarů.

Nyní Saverin podepsal mnohem větší šek a doufá, že zasévá semínko, které brzy vykvete do dalšího internetového zázraku. Jedná se o začínající projekt ze Silicon Valley Qwiki, jehož zástupci ve čtvrtek oznámili, že se Saverin stal hlavním investorem. Do firmy vstoupil v druhém kole investic, z kterého společnost získala 8 milionů dolarů.

Qwiki.com zatím funguje v alfa verzi, ale její potenciál je již jasně rozpoznatelný. Jde o webovou službu, která slouží jako internetový vyhledávač. Na rozdíl od nynějších vyhledávačů, místo aby ukazovala odkazy k jednotlivým stránkám, vytvoří multimediální prezentaci pro zadaný pojem.

Herci Andrew Garfield (vlevo) a Jesse Eisenberg při předávání Zlatých glóbů

Když například napíšete "San Francisco", vrátí se vám krátká audiovizuální prezentace o městě, ve které se zobrazují jak fotografie a případně krátká videa, tak základní faktografické údaje.

S tímto projektem společnost nedávno získala nejvyšší ocenění na Internetové konferenci. V současnosti již portál funguje, ale ukazuje pouze svůj budoucí styl v předvolených prezentacích.

Otázka, zda Saverinova investice pomůže snížit vliv Googlu na trhu a tak pomoci inovacím Facebooku, zatím zůstává nezodpovězená. Včetně prvotního kapitálu, je teď v Qwiki 9,5 milionu dolarů.

Měníme pravidla hry

Z telefonního rozhovoru pro deník New York Times vyplývá, že tento projekt považuje Saverin, který už pomáhal při rozjezdu mnoha firmám, za velmi důležitý.

"Jsem v situaci, kdy můžu dělat to, co miluji, a to je pomáhat dalším podnikatelům," řekl miliardář.

Doug Imbruce přebírá hlavní cenu na TechCrunch Disrupt

"Facebook byl, je a bude obrovskou věcí. Ale Qwiki, ačkoliv zatím v počátečním stádiu, je na cestě stát se hráčem, který bude určovat pravidla hry."

Saverin, stejně jako Qwiki, odmítl říct, kolik přesně do firmy investoval.

Technologií, kterou Qwiki používá, jsou zaujati i další investoři, např. Jawed Karim (jeden z trojice zakladatelů Youtube.com) nebo Pejman Nozad, známý investor ze Silicon Valley.

"O Qwiki jsem se dozvěděl až ve chvíli, kdy vyhrála v soutěži TechCrunch Disrupt a hned poté jsem se spojil se zakladateli, Dougem Imbrucem a Louisem Monierem, a vstoupil jsem se do firmy," řekl Saverin.

Spory o autorství Facebooku

Eduardo je jedním z hrstky harvardských studentů, kteří jsou zapleteni v síti žalob o tom, kdo skutečně vymyslel Facebook. Podle jeho verze byl natočen již zmíněný film "The Social Network".

Zatímco bratři Tyler a Cameron Winklevossovi zůstávají , Saverin nebyl až donedávna příliš známý. A na rozdíl od Winklevossů, kteří nikdy nebyli uznáni za majitele ani části Facebooku (ačkoliv jim už v roce 2008 bylo vyplaceno v mimosoudním vyrovnání 20 milionů dolarů a dalších 45 milionů v akciích FB), je Saverin uznaným spoluzakladatelem FB. Ač byl Saverin později také odříznut od projektu FB, dodnes je je jedním z hlavních držitelů FB akcií s podílem okolo 5%, což je přibližně 2,5 miliardy dolarů.