Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spor o poličan. S Poličákem si ho lidi nespletotu, řekl úřad

Salám - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salám - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Největší český zpracovatel masa společnost Kostelecké uzeniny neuspěla ve snaze zakázat konkurenci používat značku Poličák. Úřad průmyslového vlastnictví rozhodl, že značka nijak neškodí a neparazituje na Kosteleckém poličanu, který masokombinát z Vysočiny vyrábí.

Poličan, který se v bývalém Československu začal v Polici nad Metují vyrábět v roce 1976 kvůli nedostatku klasického uherského salámu, nyní nabízí všichni velcí producenti masa v Česku. Chráněnou značku mají ale pouze dva výrobci – Kostelecké uzeniny pro výrobky z masa a Pekárny Náchod pro slané pečivo.

Společnost Pejskar, která vyrábí salámy právě v Polici nad Metují, požádala Úřad průmyslového vlastnictví o ochrannou značku Poličák. Podle výrobce jde o složení dvou slov. Police jako místa, kde salám vzniká, a pojmu lovečák, používaného pro lovecký salám.

Historie poličanu

  • Poličan vznikl kvůli nedostatku uherského salámu v bývalém Československu
  • Patří do kategorie trvanlivých fermentovaných masných výrobků vyuzených studeným kouřem
  • Výroba byla zahájena v roce 1976
  • Název je odvozen od místa vzniku v Polici nad Metují
  • Na Slovensku se tento salám vyráběl pod označením Nitran

Snaha ochránit značku Poličák se ale nelíbila zástupcům Kosteleckých uzenin. Podle nich jde o krok, který má zmást spotřebitele a využít známosti salámu Poličan z Kostelce. "V naprosté většině prodejních míst jsou krájené salámy označeny pouhým slovem poličan, i když je zřejmé, že se jedná o výrobky pocházející z Kostelce. V takovém případě by bylo použití slova Poličák zavádějícím označením," uvedli zástupci masokombinátu z Kostelce v návrhu pro Úřad průmyslového vlastnictví.

Společnost Pejskar ale argumentovala tím, že oba názvy jsou naprosto jiné, salámy se navíc odlišují i tvarem. Poličák je čtvercový a poličan kulatý. "Proto průměrně pozorný spotřebitel na první pohled odliší, že se jedná o různé produkty," napsali zástupci společnosti Pejskar.

Předseda Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Kratochvíl rozhodl, že si lidé v obchodech značky Kostelecký poličan a Poličák plést nebudou. Samotný pojem poličan je totiž podle úřadu pouze označení druhu salámu, který nemůže využívat pouze jeden výrobce.

Kostelecké uzeniny uvažují o soudu

"U přihlašovaného označení Poličák a značky Kostelecký poličan není pravděpodobná jejich záměna u spotřebitelů," uvedl Kratochvíl. Kostelecké uzeniny nyní zvažují, zda se obrátí na soud.

V případě poličanu nejde o první spor o název salámu mezi tuzemskými firmami. Už před deseti roky se tak třeba o název Hanácké pochutnání Vysočina soudili dva výrobci salámů z Olomoucka. A soudy také rozhodovaly o tom, jestli ochranu může získat značka Lovecký uherák. Tu má nyní zaregistrovánu právě společnost Pejskar, o ochranu značky Kostelecký lovecký uherák se nyní snaží i Kostelecké uzeniny.

Jeden spor o masný výrobek z Česka řeší i Evropská unie. Proti návrhu českých uzenářů, kteří chtějí získat ochrannou známku Evropské unie pro pražskou šunku, jsou čtyři členské státy Unie. Námitky proti zařazení šunky mezi zaručené tradiční speciality podaly Itálie, Německo, Rakousko a Slovensko.

,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Restaurace jsou v problémech (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Restaurace jsou v problémech (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Restaurace jsou v problémech (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...