Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spor pražských outletů o exkluzivitu: úřad rozhodl, za vítěze se pokládají oba

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha  Tři roky trvající spor dvou pražských outletů rozhodl antimonopolní úřad. Mladší z obchodních center, sídlící poblíž ruzyňského letiště, tvrdí, že uspěl, když úřad označil jednání konkurenta za protisoutěžní. Zároveň jej však v rámci verdiktu vyhlášeného minulý týden nepotrestal a neshledal ani porušení zákona.

Svár se točí okolo toho, že zástupci štěrboholské Fashion Areny žádali po obchodech, které jsou u nich v nájmu, aby se zařekli, že si neotevřou obchod u konkurenta, který před několika lety zprovoznil outletové centrum nedaleko letiště Václava Havla. A žádali podpis speciální doložky o zákazu sjednat si nájem v podobném středisku do okruhu 60 minut cesty.

Výsledek, k němuž Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v prosinci téměř po třech letech dospěl, přivítaly obě strany. Protože úřad sice naznačil, že jednání štěrboholského centra mělo známky protisoutěžního chování, ale zároveň za to jejího majitele nepotrestal a uvedl, že k porušení zákona nedošlo.

„ÚOHS došel k názoru, že fakticky protisoutěžní doložky o rozsahu nelze vymáhat ani kontrolovat a prakticky jsou tak proti stávajícím nájemcům outletového centra Fashion Arena Prague Outlet nevymahatelné, neboť by tím mohlo dojít k narušení hospodářské soutěže, pokud by nájemci nemohli otevřít své obchody v konkurenčním outletovém centru,“ podotkl Tomáš Duroň, ředitel společnosti The Prague Outlet, která provozuje centrum v Tuchoměřicích.

Podle této společnosti se antimonopolnímu úřadu nepodařilo prokázat, že se společnost Via FAOC, která provozuje Fashion Arenu ve Štěrboholech, dopustila přestupku proti zákonu o ochraně hospodářské soutěže, neboť žádný z jejich nájemců údajně nebyl v minulosti sankcionován za porušení protisoutěžních doložek o rozsahu.

Zástupci staršího z outletů, který sídlí ve Štěrboholech, tvrdí, že doložka je standardní ochranou investice. „Současně lépe naplňují podnikatelský model outletových center, ze kterého získávají výhody nejen provozovatelé, ale i nájemci a v neposlední řadě zákazníci,“ uvedla už dříve Lenka Čapková, ředitelka centra Fashion Arena Prague Outlet.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?