Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spor pražských outletů o exkluzivitu: úřad rozhodl, za vítěze se pokládají oba

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha  Tři roky trvající spor dvou pražských outletů rozhodl antimonopolní úřad. Mladší z obchodních center, sídlící poblíž ruzyňského letiště, tvrdí, že uspěl, když úřad označil jednání konkurenta za protisoutěžní. Zároveň jej však v rámci verdiktu vyhlášeného minulý týden nepotrestal a neshledal ani porušení zákona.

Svár se točí okolo toho, že zástupci štěrboholské Fashion Areny žádali po obchodech, které jsou u nich v nájmu, aby se zařekli, že si neotevřou obchod u konkurenta, který před několika lety zprovoznil outletové centrum nedaleko letiště Václava Havla. A žádali podpis speciální doložky o zákazu sjednat si nájem v podobném středisku do okruhu 60 minut cesty.

Výsledek, k němuž Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v prosinci téměř po třech letech dospěl, přivítaly obě strany. Protože úřad sice naznačil, že jednání štěrboholského centra mělo známky protisoutěžního chování, ale zároveň za to jejího majitele nepotrestal a uvedl, že k porušení zákona nedošlo.

„ÚOHS došel k názoru, že fakticky protisoutěžní doložky o rozsahu nelze vymáhat ani kontrolovat a prakticky jsou tak proti stávajícím nájemcům outletového centra Fashion Arena Prague Outlet nevymahatelné, neboť by tím mohlo dojít k narušení hospodářské soutěže, pokud by nájemci nemohli otevřít své obchody v konkurenčním outletovém centru,“ podotkl Tomáš Duroň, ředitel společnosti The Prague Outlet, která provozuje centrum v Tuchoměřicích.

Podle této společnosti se antimonopolnímu úřadu nepodařilo prokázat, že se společnost Via FAOC, která provozuje Fashion Arenu ve Štěrboholech, dopustila přestupku proti zákonu o ochraně hospodářské soutěže, neboť žádný z jejich nájemců údajně nebyl v minulosti sankcionován za porušení protisoutěžních doložek o rozsahu.

Zástupci staršího z outletů, který sídlí ve Štěrboholech, tvrdí, že doložka je standardní ochranou investice. „Současně lépe naplňují podnikatelský model outletových center, ze kterého získávají výhody nejen provozovatelé, ale i nájemci a v neposlední řadě zákazníci,“ uvedla už dříve Lenka Čapková, ředitelka centra Fashion Arena Prague Outlet.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...