Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spořitelna jde s dobou. Kolik zaplatíte za hypotéku, je možné domluvit na webu

U počítače (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U počítače (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Největší tuzemská retailová banka, Česká spořitelna, přichází s refinancováním hypotéky po internetu. Směřuje tak více k online službám. Před několika měsíci přišla i s jednou z prvních čistě online půjček u nás.

V případě refinancování hypotéky po internetu se však klient bez návštěvy hypotečního specialisty kvůli podpisu neobejde.

„S online refinancováním nemusejí klienti navštěvovat pobočku a zařizovat se podle její otevírací doby, ušetří čas a zařídí si vše z domova. Všechny dokumenty nám mohou poslat v digitální podobě. Smlouvu pak podepíší v pobočce podle své volby, případně za nimi pošleme hypotečního specialistu, kam budou chtít,“ vysvětluje Filip Zeman, ředitel digitálního a přímého prodeje České spořitelny.

Nicméně v případě hypoték spořitelna jen sleduje nastolený trend. Od září loňského roku nabízí možnost online refinancování i čtvrtá největší banka u nás UniCredit, loni v červenci tuto možnost zájemcům nabídla i Air Bank ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera a několik let již službu nabízí i lídr na trhu úvěrů s bydlením Hypoteční banka.

Nastolený trend

Právě poslední jmenovaná však jako jediná ze všech bank umožňuje po internetu sjednat i novou hypotéku. „Na pobočku banky se klient dostaví až v momentě podpisu smluvní dokumentace, kdy máme povinnost fyzicky zkontrolovat jeho totožnost,“ říká mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková.

Banky si online refinancování, které má zájemcům z jiných bank „usnadnit přechod“, vesměs chválí.

Podíly bank na českém hypotečním trhu.

„Možnosti kompletního online refinancování hypotéky využívá téměř 40 procent klientů. Další klienti pak začínají žádost o hypotéku online a dokončují ji přes telefon nebo mnohem častěji na pobočce,“ potvrzuje mluvčí Air Bank Vladimír Komjati, podle kterého si lidé takto u banky refinancovali už půl miliardy korun z celkových 1,35 miliardy, které Air Bank klientům na hypotékách poskytla.

U UniCredit se pak online hypotéky podílí na celkové produkci, která podle dat ministerstva pro místní rozvoj činila asi 5,7 miliardy korun, ze dvou procent. Jde tak přibližně asi o částku kolem 114 milionů korun.

„Doposud využilo refinancování stovky klientů a vidíme stále vyšší potenciál v refinancování hypoték online i vzhledem k většímu využívání chytrých telefonů mezi současnými třicátníky či čtyřicátníky, kteří nejčastěji refinancují,“ říká mluvčí banky Petr Plocek.

Hypoteční banka, která Hypotéku na webu nabízí už od roku 2009, tak lidem zprostředkovala několik set hypotečních úvěrů v celkovém objemu přesahujícím asi jednu miliardu korun.

Online služby posilují

Zájem o službu si slibuje i Česká spořitelna. Konkrétní očekávání s ohledem na konkurenci sdělit nechce.

„Načasování se odvíjí od detailní analýzy trhu a potenciálu služby. Počet lidí, kteří preferují online služby, každým rokem roste, proto očekáváme, že klienti o online refinancování zájem mít budou. Odhady však s ohledem na konkurenci nezveřejňujeme,“ říká Filip Zeman, který rovněž připouští, že jde v případě online refinancování o akviziční nástroj, jak přetáhnout klienty konkurence.

Podle Zemana schválí banka téměř všechny hypotéky bez nutnosti složitě dokládat potvrzení o příjmu. Banka za klienta vyřídí i odhad nemovitosti, který za něj zaplatí, a v případě, že pošle všechny potřebné dokumenty, může mít hypotéku schválenou do dvou pracovních dnů.

Slavia vs. Rangers očima diplomata. Stačila omluva, teď je to válka, říká

Bývalý velvyslanec ČR v Londýně a současný kandidát do Senátu za ODS, TOP 09 a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V historii lidstva takové situace nezřídka vedly ke katastrofickým následkům, komentuje diplomat Michael Žantovský...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Auta s turbínou místo motoru se neujala. Přitom jezdila i na tequilu

Chrysler Turbine Car | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Turbínové auto. Zní to jako sci-fi? Překvapivě ne. Tento pokus nahradit tradiční spalovací motory byl velmi blízko...