13. ledna 2012 9:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sportovní svaz podal žalobu proti prodeji Sazky

Sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), většinový vlastník společnosti Sazka, a další akcionáři podali žalobu proti prodeji loterijní firmy. Způsob prodeje podniku ani smlouva nevedly k nejvyššímu možnému uspokojení přihlášených věřitelů, informovali vlastníci v tiskové zprávě.

Loterijní byznys Sazky loni získaly skupiny PPF a KKCG, které ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší částku 3,81 miliardy Kč.

Pád Sazky

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny.

Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu.

"Jsme přesvědčeni, že společné úsilí sportovních organizací výrazně zvyšuje šanci na navrácení alespoň části majetku Sazky do rukou českého sportu. Nepopíráme a ani nezavíráme oči nad chybami, kterých jsme se v minulosti při řízení Sazky dopustili, ale způsob, jakým jsme o veškerý náš majetek v Sazce přišli, nemá v právním státě obdobu," řekl pověřený předseda ČSTV Pavel Kořan.

Kvůli nesouhlasu se způsobem prodeje se již dříve na soud obrátily Penta, která neuspěla ve výběrovém řízení, a Česká spořitelna, jež nesouhlasila s postupem insolvenčního řízení.

Spořitelna později své právní kroky stáhla a svou pohledávku prodala skupině KKCG miliardáře Karla Komárka.

V případě úspěchu se Sazka bude prodávat znovu

Pod nynější žalobou jsou vedle ČSTV podepsány také Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů a Česká asociace sport pro všechny.

"Jednoznačně podporujeme aktivity nového vedení Sazky v tom, abychom udělali vše pro dosažení právního obratu v celé kauze. Považujeme za svou povinnost připojit se k již podaným žalobám. Věříme, že soudy nebudou moci ignorovat jasnou vůli ze strany akcionářů a celou řadu faktů dokazujících, že konkurz Sazky a následný prodej podniku byly v rozporu se zákony," prohlásili zástupci obou asociací.

Jak probíhala krize Sazky

V žalobě upozorňují také na to, že nebyl řádně udělen souhlas k prodeji, neboť nabývání majetku členy věřitelského výboru podléhá souhlasu schůze všech věřitelů, tato schůze ale prý nebyla nikdy svolána. Porušena údajně byla také podmínka nehlasovat ve vlastní věci.

V případě úspěchu podaných žalob se podnik vrátí zpátky a bude se prodávat znovu, uvedli zástupci svazů v tiskové zprávě.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz