Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spotřeba alkoholu v Česku není tak vysoká, tvrdí výrobci lihovin

Stále více mladých pije alkohol.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stále více mladých pije alkohol. | foto: Shutterstock

PLZEŇ Unie výrobců a dovozců lihovin nesouhlasí s informacemi o enormní spotřebě alkoholu v Česku, které zveřejnila Světová zdravotnická organizace. Zpráva uvádí, že spotřeba alkoholu v Česku přesahuje16 litrů čistého alkoholu na osobu za rok u starších 15 let. Unie tyto údaje považuje za nadsazené.

Unie vážně pochybuje o správnosti dat, která Světová zdravotnická organizace prezentuje, řekl prezident unie a šéf největšího českého výrobce lihovin, Stocku Plzeň, Petr Pavlík.

Původní údaje od Světové zdravotnické organizace:

Spotřeba alkoholu v Česku podle statistik klesá

Oficiální statistiky Českého statistického úřadu hovoří podle něj o zcela opačném vývoji. Spotřeba alkoholu v Česku klesá. Podle posledních dostupných údajů z roku 2010 činila v přepočtu na čistý líh 9,8 litru na obyvatele a rok, což je podle unie nejnižší hodnota od roku 1999. V posledních více než deseti letech přitom spotřeba osciluje právě kolem hodnoty deset litrů na obyvatele za rok.

Unie výrobců a dovozců lihovin

Unie reprezentuje největší výrobce lihovin v Česku. Aktivně podporuje projekty, které směřují k omezení negativních vlivů konzumace alkoholu, například aktivity Domluvme se a Pobavme se o alkoholu.

"Pokud bychom použili metodologii Světové zdravotnické organizace a spotřebu přepočítali na populaci starší 15 let, přiblížíme se k hodnotě cca 12 litrů čistého alkoholu na obyvatele. Takže údaje Světové zdravotnické organizace jsou nadsazeny nejméně o čtyři litry u každého Čecha. To je pro představu rozdíl, který odpovídá objemu čistého lihu vypitého ve vínu a lihovinách dohromady," řek Pavlík.

Roste jen spotřeba vína

V roce 2010 klesla spotřeba lihovin na nejnižší úroveň od roku 1999, výrazné snížení vykazuje také konzumace piva. Jedinou rostoucí kategorií je spotřeba vína, která je tažena nulovou spotřební daní na tiché víno a levnými dovozy ze zahraničí, uvedla Unie výrobců a dovozců lihovin.

"Vzhledem k zásadním rozdílům mezi daty, která vykazuje oficiální česká statistika a Světová zdravotnická organizace, jsme Světovou zdravotnickou organizaci požádali o upřesnění metod, jakými údaje o konzumaci alkoholu v ČR získává. Organizace na náš oficiální dotaz připustila, že jde pouze o odhady, které jsou založeny na různých externích zdrojích, jmenovitě World Drink Trends (1963 až 1990), z nichž ovšem údaje dále přepočítává a data získává také online dotazníkem. Požádala nás také, abychom jí pomohli data ověřit a verifikovat," uvedl Pavlík.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Největší čeští výrobci lihovin jsou přesvědčeni, že data Světové zdravotnické organizace o konzumaci alkoholu jsou nesprávná.

Chceme věrohodné statistiky, říká unie

"Budeme požadovat, aby byly používány věrohodné statistiky. Tím samozřejmě nechceme popřít nutnost diskuse na téma alkohol a jeho negativní dopady," uvedla unie ve svém dnešním prohlášení.

Unie aktivně podporuje projekty, které směřují k omezení negativních vlivů konzumace alkoholu, například aktivity Domluvme se a Pobavme se o alkoholu.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...