Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spotřeba plynu v Česku dramaticky roste, v dubnu skoro o polovinu

Plyn zdraží | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn zdraží | foto: Shutterstock

PRAHA K dosud nevídanému nárůstu spotřeby zemního plynu došlo v dubnu v Česku. V meziročním srovnání narostla spotřeba o celých 49 procent. Za vysokými čísly stojí hlavně dva faktory - neobvykle vysoké teploty v loňském dubnu, které zkreslují srovnání, a letošní oživení ekonomiky.

Výplývá to z informací, které LN získaly od Energetického regulačního úřadu. Průměrná teplota v loňském dubnu činila 12,3 stupně Celsia, o rok později to bylo 8,5 stupně. Energetický regulační úřad kromě základních čísel uvedl i přepočet na teplotní normál. Zde je patrné srovnání v situaci, kdy by teploty v obou sledovaných měsících odpovídaly dlouhodobému průměru. Tento od rozmarů počasí očištěný nárůst spotřeby přesáhl 17 procent.

Oživení ekonomiky na obzoru
Dubnový vývoj je překvapivý zvláště po srovnání s výsledky prvních tří měsíců letošního roku. Spotřeba zemního plynu v prvním kvartále rostla meziročně jen o jedno procento, po přepočtu na teplotní normál se dokonce jedná o pokles o 1,3 procenta. Jistý nárůst u průmyslových podniků, daný zvýšením objemu výroby, byl tehdy kompenzován úspornými opatřeními ve všech skupinách zákazníků včetně domácností.

Nepovedené jaro se domácnostem prodraží
Zdaleka nejvyšší nárůst spotřeby vykázaly v dubnu české domácnosti - oproti loňskému dubnu o celých 93 procent. Podobný výsledek můžete čekat i v květnu, kdy se teploty také držely poměrně nízko. Zvýšenou spotřebu v dubnu zde z velké části kompenzuje loňské září, kdy naopak díky vysokým teplotám rodiny v domech či bytech vytápěných plynem uspořili.

Určitou útěchou může být pro domácnosti to, že i po tříprocentním dubnovém zdražení zůstaly ceny zemního plynu meziročně levnější o zhruba sedm procent. V prvním čtvrtletí byl tento rozdíl v ceně z pohledu zákazníků ještě příznivější, a sice 11 procent. Uvedená čísla platí pro plynárenské společnosti ze skupiny RWE, vývoj cen pro zákazníky Pražské plynárenské a RWE Energie byl velmi podobný.

Další podrobnosti o prudkém růstu spotřeby plynu si přečtete ve čtvrtečním vydání deníku

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?