8. ledna 2015 21:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Správa železnic naletěla podvodníkům. Na účty jim poslala miliony

Železnice (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železnice (ilustrační foto). | foto: ČTK

PRAHA Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se stala obětí podvodníků. Ti předstírali, že jsou obchodním partnerem státní společnosti a koncem loňského roku jí poslali dopis se změnou bankovních účtů. Správa to uvedla v tiskové zprávě. Podle zjištění ČTK státní investorská organizace na falešné účty poslala desítky milionů korun.

„Správa železniční a dopravní cesty již podala podnět k zahájení trestního řízení u Policie ČR,“ uvedla správa železnic s tím, že do skončení vyšetřování nebude záležitost dále komentovat.

Podvodníci se vydávali za stavební firmu a správě železnic zaslali věrohodnou fakturu s číslem údajně nového účtu.

„V prosinci 2014 obdržela oficiální žádost na změnu čísla vybraných účtů u jednoho ze svých dodavatelů. Toto bankovní spojení se však následně ukázalo jako falešné,“ řekl serveru iDnes.cz mluvčí Jakub Ptačinský. Více k tomu ale nechtěl uvést.

  • Správa železniční a dopravní cesty vznikla v rámci liberalizace dopravního trhu oddělením od původní státní organizace České dráhy.
  •  Stará se mimo jiné o koleje, sestavuje jízdní řád a zajišťuje rovný přístup dopravců na železnici. Působí také jako investor do výstavby tratí.
ČTK, Lidovky.cz