17. června 2014 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sprchy a čaj zdarma. Jak velké firmy pomáhají ve vedrech zaměstnancům

Klimatizace, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klimatizace, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Sprchy, balená voda či klimatizace. Nejčastější výhody práce ve velkých firmách. Jak se zaměstnavatelé snaží ulehčit zaměstnancům práci s ohledem na tropická vedra? Jaké jiné výhody mají? Server Lidovky.cz oslovil několik velkých společností.

Velké firmy většinou dopřávají svým zaměstnancům komfort ve formě sprch, myslí tak především na ty, kteří jezdí do práce na kole. Mnoho z firem takový způsob přepravy dokonce podporuje. "Na našich pracovištích jsou pro zaměstnance sprchy k dispozici. Mohou se osprchovat a převléknout v šatně. Jízdu na kole do práce podporujeme i v rámci interních programů navázaných na programy jako je 'Do práce na kole'," uvedl tiskový mluvčí DHL.

Sprchy mohou využívat i zaměstnanci firem O2, ČEZ, ČSOB, Vodafone, T-Mobilu, ale i České spořitelny. "Zaměstnanci, kteří pracují na ústředí ČSOB v Radlicích, mají možnost kolo na speciálním místě v garáži zaparkovat a v budově se osprchovat. Sprch tu máme více než třicet, jsou k dispozici téměř na každém patře v každém bloku budovy," řekla tisková mluvčí firmy Pavla Hávová.

Co nabízí velké firmy?

Sprchy a klimatizace

 • ČSOB
 • DHL
 • Vodafone
 • Česká televize
 • ČEZ
 • Česká spořitelna
 • o2
 • T-mobile

Nápoje zdarma

 • ČSOB
 • Vodafone
 • ČEZ
 • DHL

"Působíme po celé republice a naši zaměstnanci jsou tak dislokováni na stovkách míst po celém Česku – od těžby uhlí, elektrárny, distribuci až po obchodní kanceláře. Ne všude, ale na většině míst tuto možnost zaměstnanci mají – tam kde se převlékají do pracovních oděvů je to samozřejmé  – v dolech, elektrárnách. Ale i pracovníci v kancelářích tuto možnost často mají. I čistě kancelářská centrála Skupiny ČEZ v Praze má zhruba 10 sprch. Většinou je využívají zaměstnanci, kteří jezdí do práce na kole," odpověděl tiskový mluvčí firmy ČEZ. 

Standardem, který firmy zaměstnancům dopřávají v tropických vedrech, je klimatizace. "Kanceláře máme v celé budově klimatizované. Zaměstnanci mají po celý rok k dispozici nápoje (čaje, perlivou i neperlivou chlazenou vodu)," uvádí Veronika Exnerová ze společnosti Vodafone. 

Většina pracovišť velkých firem klimatizované prostory má. Tudíž zaměstnancům žádné jiné benefity v období veder nenabízí. V O2 se ale zaměstnanec s vedoucím může dohodnout na práci z domova. " Zaměstnanci na pozicích, kde je to technicky možné, mohou po schválení nadřízeného pracovat z domova," řekla serveru Lidovky.cz tisková mluvčí firmy O2. 

Podle zákona

Teplota na klimatizovaném pracovišti je dána zákonem. Při práci s minimem pohybu má být teplota nastavena na 24,5 stupně. Při práci převážně vsedě  spojenou s lehkou manuální činností nebo při řízení vozidla na 23 stupňů.


Jak je to s nápoji?

Podle zákona musí mít zaměstnanec přístup k pitné vodě. Některá povolání mají dokonce v extrémních vedrech nárok na "ochranné nápoje" či na zkrácenou pracovní dobu. "Kdysi jsme balené vody mívali, ale vzhledem k množství odpadu a rovněž i z hygienických důvodů (jednalo se o pramenitou vodu) jsme od záměru ustoupili. S ohledem na zdraví zaměstnanců jsme následně nechali provést odborné rozbory dodávané pramenité vody i  vody z kohoutku, z nichž voda z kohoutku vyšla jako vítěz. Zaměstnanci si tak točí čerstvou pitnou kohoutkovou vodu do džbánů," řekla tisková mluvčí společnosti T-Mobile.

V 02 zaměstnacům pracujícím v terénu poskytují nápoje. "Někteří naši zaměstnanci pracují hodně v terénu. Těm dáváme příplatky na tzv. ochranné nápoje," odpověděla na otázku tisková mluvčí O2.

apeAlena Pecháčková

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.