14. května 2009 9:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šrotovné Evropě nepomohlo, auta se neprodávají

Nová auta se v Evropě moc neprodávají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová auta se v Evropě moc neprodávají. | foto: AFP

BRUSEL Prodej nových automobilů v Evropě v prvních čtyřech měsících letošního roku klesl o 15,9 procenta. V dubnu pak registrace nových vozů proti loňsku klesla o 12,3 procenta. Trh se navzdory šrotovací prémii poskytované v mnoha státech propadá už 12 měsíců v řadě.

Informovalo o tom dnes sdružení výrobců automobilů ACEA. V lednu propad činil 27 procent, v únoru 18,3 procenta a v březnu devět procent.

Celkem bylo v minulém měsíci v 28 evropských zemích, které statistiky ACEA zahrnují, registrováno 1,251.862 nových automobilů. Data pokrývají všechny země Evropské unie, kromě Kypru a Malty navíc ještě Island, Norsko a Švýcarsko.

ACEA reprezentuje 15 významných evropských automobilek. Členy v Bruselu sídlícího lobbistického sdružení jsou mimo jiné automobilky BMW, Fiat, PSA Peugeot Citroën, Volvo či Volkswagen, pod který spadá i česká Škoda Auto.

Evropský automobilový průmysl je největší na světě. Vyrábí ročně přes 18 milionů aut, ale podle některých údajů jich prodává za rok jen 12 milionů. Odvětví zaměstnává přímo miliony lidí, přičemž řada dalších milionů působí v dodavatelských firmách.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.